چگونه به جاری حسادت نکنیم

خواص دارویی و گیاهی

چگونه به جاری حسادت نکنیم
چگونه به جاری حسادت نکنیم


 

تالار همدردی نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

مرکز مشاوره,  مشاوره,  روانشناس , مشاوره ازدواج ,  روانشناسی کودکان ,  تست روانشناسی

چگونه به جاری حسادت نکنیم

مرکز مشاوره,  مشاوره,  روانشناس , مشاوره ازدواج ,  روانشناسی کودکان ,  تست روانشناسی


مشاوره, 
ازدواج ,  مشاوره ازدواج ,  ازدواج , 
مشاوره خانواده

تشکرشده 5 در 3 پست

تشکرشده 84 در 41 پست

تشکرشده 2,456 در 516 پست

تشکرشده 743 در 207 پست

تشکرشده 240 در 63 پست

تشکرشده 5 در 3 پست

تشکرشده 12,532 در 2,269 پست

تشکرشده 35,452 در 6,343 پست

تشکرشده 5 در 3 پست

تشکرشده 14,071 در 2,550 پست

انتخاب سریع یک انجمن
 

کودک, 
برادر , 
خواهر, 
ازدواج , 
مرد , 
زن ,  روانشناس, تربیت کودک

 

 

مشاور خانواده , 
مرکز مشاوره ,  مهریه زن , 
مشاوره تحصیلی

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

گاهی هر چقدر هم که تلاش می‌کنید تا با لبخندی حسادت‌ خود را مخفی کنید، باز هم فایده‌ای ندارد، چون حسادت چیزی نیست که به راحتی شما را رها کند. حسادت به تدریج از کنترل خارج و به احساسی ویرانگر یا حتی افسردگی تبدیل می‌شود. پس برای جلوگیری از حسادت، پیش از آنکه به شما ضربه بزند، چه باید کرد؟ پرهیز از مقایسه‌ی خود با دیگران، احساس سپاسگزاری برای داشته‌هایتان و ترفندهای عملی برای تغییر دیدگاه‌ می‌تواند به شما کمک کند تا حسادت خود را درمان کنید و اجازه ندهید از کنترل شما خارج شود. اگر می‌خواهید روش‌های درمان حسادت را یاد بگیرید، ادامه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

چگونه به جاری حسادت نکنیم

حسادت (envy) و حسادت جنسی (jealousy) متفاوت هستند، ولی اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. باید تفاوت میان حسادت و حسادت جنسی یا احساس مالکیت را بدانید تا تشخیص دهید چه احساسی دارید. حسادت جنسی، واکنشی نسبت به تهدیدِ از دست دادن چیزی است که دارید و اغلب در ارتباطات انسانی رخ می‌دهد، ولی حسادت واکنشی است نسبت به نداشته‌هایتان که می‌خواهید داشته باشید. برای نمونه، حسادت جنسی زمانی به شما دست می‌دهد که فکر می‌کنید همسر شما به فرد دیگری علاقه دارد، ولی حسادت زمانی به شما دست می‌دهد که دوست خود را سوار بر خودروی گران‌قیمت و جدیدی می‌بینید.

حسادت چه تأثیر منفی بر زندگی شما گذاشته است؟ شاید رابطه‌تان با دوستی قدیمی در آستانه‌ی از هم پاشیدن است، زیرا دیگر نمی‌توانید به خوشحال بودن برای موفقیت‌های او تظاهر کنید و به همین دلیل تماس‌هایش را جواب نمی‌دهید. شاید صفحه‌ی فیس‌بوک همسر سابق‌ خود را با وسواس نگاه می‌کنید و به تصاویر او و نامزدش خیره می‌شوید. شاید وقتی به وبلاگ عکاسی یکی از همکلاسی‌هایتان نگاه می‌کنید، تظاهر می‌کنید به عکس‌های او علاقه‌ای ندارید، در حالی‌که آرزو می‌کنید، کاش شما هم استعداد هنری او را داشتید. اینها تنها نمونه‌هایی هستند که نشان می‌دهند حسادت چگونه انرژی شما را هدر می‌دهد، انرژی‌ای که بهتر است آن را برای چیز مفیدتری صرف کنید. حسادت به روش‌های زیر به شما صدمه می‌زند:

پیش از آنکه بتوانید به شکلی سازنده با حسادت خود برخورد کنید، ابتدا باید دلیل آن را بدانید. اگر به اتومبیل گرانقیمت دوستتان حسادت می‌کنید، کمی زمان بگذارید و این حس حسادت را بررسی کنید. پیش از رویارویی با حسادت، برای شناسایی دلیل این احساس، از خود سؤالاتی بپرسید. برای مثال، آیا حسادت شما به این دلیل است که می‌خواهید اتومبیلی مانند اتومبیل او داشته باشید، یا به توانایی مالی او برای خرید چنین اتومبیلی حسادت می‌کنید؟

نوشتن یادداشت‌های روزنانه راه بسیار خوبی برای بیان احساسات و مقابله با احساسات منفی است. نوشتن در مورد حسادت می‌تواند برای درک بهتر و روبرو شدن با آن به شما کمک کند. ابتدا دلیل احساس حسادت خود را بنویسید. تا حد امکان منبع حسادت خود را با جزئیات کامل شرح دهید و مشخص کنید چرا به آن فرد حسادت می‌کنید. برای مثال می‌توانید در مورد دوستتان بنویسید که سوار بر اتومبیل گرانقیمت جدیدش بود و دیدن این صحنه چه حسی به شما داد. در آن زمان چه حالی داشتید؟ وقتی جلوی شما توقف کرد چه حسی داشتید؟ دوست داشتید چه بگویید یا انجام دهید و در واقعیت، چه گفتید یا انجام دادید؟ پس از رفتن او چه حسی داشتید؟ وقتی دوباره به این مسئله فکر می‌کنید، چه حسی دارید و دوست دارید چه حسی داشته باشید؟

صحبت کردن با یک دوست یا عضوی از خانواده که پشتیبان شماست، کمک می‌کند تا حس بهتری داشته باشید و بتوانید احساسات خود را بیان کنید. البته با کسی صحبت کنید که با فردی که به او حسادت می‌کنید، رابطه‌ی نزدیکی نداشته باشد. حتما با کسی صحبت کنید که به شما علاقه دارد و به حرف‌هایتان گوش می‌دهد. صحبت کردن با کسی که به احساسات شما اهمیتی نمی‌دهد یا حامی و پشتیبان خوبی برای شما نیست، حتی می‌تواند احساس برتری در شما ایجاد کند.

حسادت می‌تواند در زندگی روزانه‌ی بعضی افراد، اختلال ایجاد کند و مانع از شادی آنها شود. شاید درک حس حسادت و یافتن بهترین راه برای مقابله با آن، بدون دریافت کمک از دیگران دشوار باشد. یک متخصص در حوزه‌ی سلامت روانی می‌تواند به شما کمک کند تا این احساسات را درک و برای مقابله با آنها تلاش کنید.

معمولا حس حسادت نسبت به دیگران از حس عدم کفایت شخصی (personal inadequacy) ناشی می‌شود. شما بر این تمرکز کرده‌اید که فرد دیگری شغل، همسر، اموال یا هوشی را دارد که شما خواهان آن هستید و این خواسته‌ها ریشه در چیزی دارند که شما آنها را کاستی‌های خود می‌دانید. با کنار گذاشتن قضاوت شدید در مورد خود، دیگر تمایل زیادی برای مقایسه‌ی شرایط خود با شرایط دیگران نخواهید داشت. برای مثال، ممکن است به شغل دوستتان حسادت کنید، زیرا او پیشرفت زیادی کرده است، در حالی که شما همچنان در رده‌ای پایین باقی مانده‌اید. صبورتر باشید و بدانید اگر به تلاش و کارِ سخت ادامه دهید، شما نیز روزی به جایگاهی مناسب و بالا خواهید رسید.

حسادت از قضاوت کردن ناشی می‌شود، یعنی فکر کردن به اینکه چیزی بهتر از چیز دیگری است و تصمیم‌گیری بر اساس چیزهایی که نداریم. سعی کنید ذهن بازتری داشته باشید و این طور فکر نکنید که داشتن بعضی ویژگی‌ها خوب است و داشتن بعضی ویژگی‌های خوب نیست.

بخشش در کنار گذاشتن حسادت اهمیت زیادی دارد، زیرا نفرت از دیگران به دلیل موفقیت‌های آنها، فقط موجب پایین‌تر آمدن جایگاه شما می‌شود. یکی از تمرین‌هایی که به شما کمک می‌کند تا با حسادت خود مقابله کنید، بیان کردنِ بخشش فردی که به او حسادت می‌کنید (البته نه در حضور خود او) و همچنین خودتان است. فقط کافی است وقتی که تنها هستید، یک دقیقه وقت بگذارید و بخشش خود را با صدای بلند بیان کنید. فراموش نکنید شما فرد دیگر را به دلیل کار اشتباهی که انجام داده، نمی‌بخشید. بلکه انتخاب می‌کنید تا از دید خود او، به موقعیت او نگاه کنید. با نگاه کردن از دیدگاه او، می‌توانید احساس افتخار و دستاوردهای او را به شیوه‌ای دلسوزانه و مهربانانه درک کنید. برای مثال می‌توانید بگویید: «من به دلیل موفقیت‌های حرفه‌ای و شغلی دوستم به او افتخار می‌کنم و خودم را به دلیل عقب ماندن از او در مسیر موفقیت می‌بخشم.»

برای غلبه بر حسادت باید قدر داشته‌های خود و همچنین دستاوردهای دوستتان را بدانید. یکی از راه‌های شروع تغییر دیدگاه و غلبه بر حس حسادت یافتن راهی برای درک موفقیت یا اقبال دیگران است. سعی کنید برای دوست خود به جای حسادت، احساس خوشحالی کنید. برای مثال، برای دوستی که توانسته اتومبیل گرانقیمتی را خریداری کند، خوشحال باشید و حسادت خود را به تحسین تبدیل کنید. شاید بیان کردنِ تحسین‌ با صدای بلند به شما کمک کند. برای مثال می‌توانید به دوست‌تان بگویید: «به خاطر اتومبیل جدیدی که خریده‌ای به تو تبریک می‌گویم. واقعا برای تو و تمام موفقیت‌هایت خوشحالم.»

وقتی دلیل حسادت خود را کشف کردید، می‌توانید به شکلی سازنده با آن برخورد و آن را به چیز مثبتی، مانند یک هدف، تبدیل کنید. استفاده از حس حسادت، برای تعیین اهدافی واقع‌گرایانه و دست‌یافتنی به شما کمک می‌کند تا احساسات منفی خود را رها و برای تغییر چیزی در زندگی‌تان و بهتر کردنِ آن احساس قدرت کنید. برای نمونه، اگر به دلیل اتومبیل گرانقیمت دوست خود به او حسادت می‌کنید، چون آرزو دارید شما هم همان توانایی مالی را داشتید و می‌توانستید چیزی مانند آن بخرید، به دست آوردن یا پس‌انداز کردنِ پول بیشتر را به هدف خود تبدیل کنید.

اهداف بزرگ‌تر را به اهداف کوچک‌تر و قابل سنجش تبدیل کنید. برای نمونه، اگر هدف شما به دست آوردن یا پس‌انداز کردن پول بیشتری است، یکی از اهداف کوچک‌تر شما می‌تواند جستجو برای شغلی با درآمد بالاتر یا پیدا کردن فرصت‌های پیشرفت در شغل فعلی‌ باشد. هدف کوچک دیگر نیز می‌تواند پس‌انداز کردنِ مبلغ معینی در هفته باشد.

آیا خودتان و دیگران را بر اساس باورهایی سطحی در مورد معنای موفقیت ارزیابی می‌کنید؟ موفقیت لزوما به معنای داشتن یک خانه‌ی بزرگ، دو اتومبیل و شغلی بسیار خوب یا زیبایی خیره‌کننده‌ نیست. موفقیت یعنی بدانید بهترین زندگی برای شما چیست و بیشترین استفاده را از آن ببرید. اگر به استانداردهای معمول جامعه برای موفقیت کمتر توجه کنید و به جای آن، بر آنچه به شما انگیزه‌ی حرکت می‌دهد تمرکز کنید، دیگر خودتان را با دیگران مقایسه نخواهید کرد.

اشکالی ندارد اگر در مقایسه با دیگران، در مرحله‌ی متفاوتی از زندگی قرار داشته باشید. برای نمونه، اگر هنوز به شغل یا همسر دلخواهتان نرسیده‌اید، به این معنی نیست که شما نسبت به فردی که به او حسادت می‌کنید، ارزش کمتری دارید. زندگی چک‌لیست یکسانی نیست که همه ما مجبور باشیم در مسیر خود به سمت خوشبختی، موارد آن را یکی پس از دیگری تیک بزنیم. هر کس مسیر متفاوتی را طی می‌کند و مسیر هیچ کس، معنادارتر یا بهتر از مسیر دیگران نیست.

شاید به نظر برسد دیگران صاحب تمام چیزهای خوب هستند، مانند همسر ایده‌آل، شغلی عالی و غیره؛ ولی همیشه مسائل دیگری نیز وجود دارد که ما از آنها بی‌خبریم، زیرا غیرممکن است که کسی زندگی ایده‌آل و بی‌نقصی داشته باشد. اگر در ظاهر، کسی تمام چیزهایی را دارد که شما می‌خواهید، این احتمال نیز وجود دارد که شما نیز چیزی را داشته باشید که او حسرت آن را داشته باشد. دیگران را بیش از حد بالا نبرید و فکر نکنید همای سعادت روی دوش آنها نشسته است. شاید از ضعف‌های آنها خبر نداشته باشید. بسیاری از افراد، مهارت زیادی در پنهان کردن عیب‌های خود دارند، ولی شک نکنید آنها نیز عیب‌هایی دارند.

فکر کردن در مورد این حقیقت که هر کس مشکل، نیاز یا خواسته‌ای دارد، به شما یادآوری می‌کند که همگی شرایط یکسانی داریم. لازم نیست برای یافتن ضعف‌های فرد مورد نظر، کاوش کنیم. مطمئن باشید چیزی وجود دارد که شما نمی‌بینید. سعی کنید حس حسادت را کنار بگذارید و بر خودتان تمرکز کنید.

فرض کنید شخصی که می‌شناسید، نوعی رژیم غذایی‌ را شروع کرده و ۱۰ کیلو وزن کم کرده و به تازگی، در نخستین ماراتن خود شرکت کرده و مسیر را نیز تا انتها دویده است. درست است که او دستاورد بزرگی داشته، ولی هیچ چیز مانع شما نمی‌شود که همان کارها را انجام دهید. موفقیت شما در زندگی به موفقیت هیچ فرد دیگری وابسته نیست. خواسته‌ی شما، پیدا کردن همسر مناسب، شغل مناسب یا هر چیز دیگری که باشد، می‌توانید به آن دست یابید و فرقی نمی‌کند افراد دیگر چقدر موفق باشند.

حال که مقایسه‌ی خود با دیگران را کنار گذاشته‌اید، بیایید بر داشته‌های خود تمرکز و انرژیتان را به سمت ویژگی‌های خوبتان هدایت کنید تا در آنچه انجام می‌دهید و هستید، روزبه‌روز بهتر شوید. برای نمونه، وقتی آهنگ ویولون سل را به خوبی می‌نوازید یا پایان‌نامه‌ای عالی می‌نویسید، دیگر نباید نگران کارهایی باشید که دیگران انجام می‌دهند.

وقتی ذهنتان به‌طور ناخودآگاه به سمت نداشته‌ها کشیده می‌شود، آگاهانه تلاش کنید تا به داشته‌هایتان فکر کنید. هر زمان که احساسات ناخوشایند حسادت به سراغ‌ شما می‌آید، این کار را انجام دهید. اگر اجازه ندهید ذهن‌ در این افکار غرق شود و به جای آن، بر ویژگی‌های مثبت و عالی خود تمرکز کنید، به چشم‌انداز بسیار بهتری دست خواهید یافت. دیگران ویژگی‌ها و امکانات شما را ندارند. در واقع حتی ممکن است که استعدادها و داشته‌های شما موجب حسادت دیگران باشد.

به افرادی فکر کنید که به شما اهمیت و خاطر شما هر کاری را انجام می‌دهند. به این فکر کنید که شما نیز حاضرید کارهای زیادی برای آنها انجام دهید. تمرکز کردن بر افرادی که زندگی شما را زیباتر می‌کنند، راهی مفید برای کنار گذاشتن حس حسادت است. به جای آنکه به نداشته‌های خود در زندگی فکر کنید، قدردان افرادی باشید که در کنار شما هستند. قدردان بودن تا حد زیادی مانند متوجه و آگاه بودن است. این یعنی تمرکز کردن بر زمان حال و هدایت کردن افکارتان به سوی داشته‌ها و فکر نکردن به چیزهایی که ندارید.

باید بدانید چه چیزهایی را می‌توانید تغییر دهید و چه چیزهایی خارج از کنترل شما هستند. انرژیتان را صرف بهبود دادن چیزهایی کنید که می‌توانید تغییر دهید و زمان‌ را برای تغییر چیزهای خارج از کنترل هدر ندهید، زیرا کاری از دست شما ساخته نیست. اگر بر امور خارج از کنترل تمرکز کنید، احساسی منفی پیدا خواهید کرد و حتی شاید افسرده شوید. شما در زندگی زمان محدودی دارید و نباید آن را برای امور غیرقابل تغییر هدر دهید.

مثلا اگر آرزو دارید استعداد موسیقی دوستتان را داشتید و در زندگی، چیزی بیش از خواننده یا ترانه‌سرا شدن برای شما اهمیت ندارد، تمام تلاش‌ خود را برای رسیدن به خواسته خود صرف کنید. اگر می‌خواهید شانس خود را در صحنه موسیقی امتحان کنید یا آنقدر نسبت به موسیقی پرشوروحرارت هستید که قصد دارید تمام زندگیتان را وقف آن کنید، اجازه ندهید چیزی مانع شما شود.

ولی در زندگی چیزهایی وجود دارد که با کار سخت و اشتیاق شدید به دست نمی‌آید. برای مثال، اگر عاشق یک بازیگر معروف هستید و ایشان و همسرش زندگی خوبی با هم دارند، شما باید بپذیرید که نمی‌توانید شرایط را تغییر دهید. باید این وضعیت را بپذیرید و اجازه ندهید حسادت شما به نیرویی منفی و قدرتمند تبدیل شود.

اگر دوستان‌ شما افرادی هستند که همیشه شغل، همسر و فرزندانشان را با دیگران مقایسه می‌کنند، از نداشته‌هاس خود شکایت می‌کنند و به دیگران حسادت می‌کنند، بهتر است وقت‌ خود را با افراد دیگری بگذرانید. اگر با افرادی باشید که قدر داشته‌های‌شان را نمی‌دانند، شما نیز احساسی شبیه آنها پیدا خواهید کرد. با افرادی باشید که از زندگی خود راضی هستند (البته نه به اندازه‌ای که زندگیشان را به رخِ شما بکشند) و از دیگران انتقاد و مدام شکایت نمی‌کنند. دوستانی بیابید که اهل قضاوت کردن نیستند، سخاوتمند و مهربان هستند و موجب می‌شوند شما نیز نسبت به خود و دیگران همان احساسات را پیدا کنید.

اگر از زمانی که در مورد چیزهای خوب زندگیتان فکر کرده‌اید، مدتی گذشته است، یک قلم و کاغذ بردارید و نوشتن در مورد آنها را شروع کنید. دفترچه یادداشت سپاسگزاری راه بسیار خوبی برای تغییر دیدگاه شما و قدردانی کردن به خاطر داشته‌هایتان در زندگی دارید. اگر علاقه‌ای به دفترچه یادداشت ندارید، می‌توانید از یک دفتر طراحی استفاده کنید. از آنجا که حسادت، مربوط به درک و برداشتِ شما از نداشته‌یتان است، کمی وقت و انرژی را صرفِ یادآوری داشته‌هایتان کنید. می‌توانید موارد زیر را در دفتر یادداشت بنویسید:

اگر فرد حسودی هستید که حسادت خود را بروز نمی‌دهید، شاید نیازی به امتحان این ترفند نباشد، ولی اگر حسادت، وجودتان را فرا گرفته و رفتار و زبان شما را بیش از حد تلخ کرده است، سعی کنید یک روز کامل را بدون شکایت کردن سپری کنید. البته این کاری نیست که بتوانید آن را همیشه انجام دهید و به هر حال، اشکالی ندارد اگر گاهی در مورد بعضی از مسائل احساس ناراحتی کنید، ولی شکایت نکردن به مدت یک روز کامل به شما نشان می‌دهد چند بار در روز، دهانتان را برای گفتنِ حرفی منفی و ناخوشایند باز می‌کنید. اگر متوجه شوید که در بیشتر طول روز ساکت بوده‌اید و شکایتی نکرده‌اید، چنین تجربه‌ای می‌تواند این مسئله را به خوبی به شما نشان دهد.

اگر این ترفند را امتحان می‌کنید، تمام موارد غیرمجاز شکایت را در نظر بگرید، حتی شکایت‌های از خودتان؛ خود را دست کم نگیرید و با دیگران مقایسه نکنید یا آرزو نکنید اوضاع طور دیگری بود. ممکن است متوجه شوید شکایت کردن شما بر اطرافیانتان نیز تأثیر می‌گذارد. همراه کسی بودن که همیشه نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بیند، اصلا خوشایند نیست. تغییر نگرش می‌تواند موجب بهبود روابط‌ شما با دیگران شود. در نهایت سعی کنید راه‌های مثبت اندیشی را بیشتر دنبال کنید.

«ورودی منفی» یعنی هر چیزی که در شما حس حسادت ایجاد می‌کند و موجب می‌شود تا آرزوی داشتن چیزی را بکنید که ندارید یا نمی‌توانید داشته باشید. فکر کردن بیشتر رویاین مسائل برای روح و روان شما مضرتر است. پس سعی کنید به مدت یک هفته، بدون این افکار سر کنید تا ببنید آیا احساس بهتری خواهید داشت یا خیر. در ادامه، نمونه‌هایی از ورودی‌های منفی را بیان می‌کنیم:

چگونه به جاری حسادت نکنیم

اگر نسبت به داشته‌های دیگران حسادت می‌کنید، به خودتان یادآوری کنید شما هم می‌توانید آنها را داشته باشید، ولی خودتان انتخاب کرده‌اید که از داشتن آنها صرف‌نظر کنید. برای نمونه، اگر بخواهید کمدی پر از لباس‌های مارک‌دار و گران‌قیمت داشته باشید، باید هزینه‌های بسیار بالایی را بپردازید و حسابی زیر بار قرض بروید، ولی از خرید این لباس‌ها صرف‌نظر می‌کنید، زیرا برای پول‌هایتان ارزش قائل هستید. اگر تصمیم‌های عاقلانه‌ای می‌گیرید (مانند اجتناب از هزینه‌های بالا و بی‌مورد) باید به خاطر این تصمیم‌ها به خودتان افتخار کنید.

سعی کنید هر روز از پنج شخص جدید تعریف کنید و بارها و بارها از افرادی یکسان تعریف نکنید. در مورد ویژگی‌هایی بگویید که واقعا برای شما تحسین‌برانگیز هستند؛ راه ساده‌تر را انتخاب نکنید و از ویژگی‌های سطحی و ظاهری تعریف نکنید. کمی وقت بگذارید و به ویژگی‌هایی فکر کنید که واقعا برای شما جالب هستند و سپس آن ویژگی‌ها را با صدای بلند بیان کنید. این کار به ذهن شما کمک می‌کند تا در وضعیتی مثبت باقی بماند و دیگر، چندان نگران مقایسه‌ی خود با دیگران نخواهید بود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد تعریف کردن از شخصی که به او حسادت می‌کنید به سود شماست. سعی کنید از سخت‌کوشی و سایر ویژگی‌های ارزشمند شخصیِ این فرد تعریف کنید.

اگر نمی‌توانید ذهن‌ خود را از فکر کردن به نداشته‌هایتان دور کنید، وقت خود را صرف کمک به افراد نیازمند کنید. گاهی ما دچار عادت‌های ذهنی‌ می‌شویم که اجازه دیدن داشته‌هایمان را نمی‌دهد. با یک روز کار کردنِ دواطلبانه در مکان‌هایی مانند محل اطعام فقرا، بیمارستان یا پناهگاه حیوانات کمی طعم واقعیت را به خود بچشانید، سپس در مورد این تجربه‌ فکر کنید. کمک به دیگران به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چقدر ثروتمند هستید و چقدر انرژی مثبت دارید که می‌توانید برای خدمت به دنیا صرف کنید.

برگرفته از: wikihow.com

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

در هر مذاکره‌ای جواب بله بگیرید، مذاکره بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره

56000تومان

19900تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

فارغ‌التحصیل رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی و عاشق ترجمه و نوشتن هستم.

بسیار مفید جامع گران بها بود ,سپاسگذار از زحمت هاتون که برای ما کشیده اید.

سلام دوست عزیز
از اظهار لطف شما بسیار سپاسگزارم.
موفق باشید

بسیار مفید و کامل بود ، ممنونم از شما
بابت چنین مقاله ای

سلام دوست عزیز
از لطف شما سپاسگزاریم.

خیلی مفید بود.متشکرم?

سلام دوست عزیز. خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.

هوش هیجانی

۱۰ عبارتی که گفتنش رابطه شما و رئیس‌تان را خراب می‌کند

راهکارهایی که شما را از عصبانی شدن هنگام رانندگی باز می‌دارد

چطور مهارت قاطعانه رفتار کردن را به‌دست بیاوریم؟

۲۴ نشانه برای اینکه شما درون‌گرا هستید نه خجالتی

ان ال پی (NLP) یا برنامه ریزی عصبی کلامی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آخرین مطالب

فواید خنده درمانی چیست؛ ۷ فایده خنده برای سلامت ذهن و جسم

کتاب موبی دیک ؛ شاهکار خواندنی ادبیات کلاسیک آمریکا

قرص ترامادول چیست؛ عوارض ترامادول و راه‌های ترک آن

کتاب تابوت های دست ساز؛ رمانی جذاب، جنایی و دلهره‌آور

طرز تهیه‌ چای زنجبیل با ۶ روش سریع و آسان

ترین های جهان

بهترین کشور برای مهاجرت در سال ۲۰۱۸ کدام است؟


ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت

کوچکترین کشورهای جهان که احتمالا هرگز نام آن‌ها را نشنیده‌اید


ثروتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۸


پرفروش ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۱۷

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز


جام خانواده؛

زمانی که این اختلاف نظرها یا اختلاف در زمینه رسم و رسوم و غیره وارد خانواده شما شد، کشمکش و درگیری شروع می شود. بنابراین چقدر درگیری قابل تحمل و پذیرفتنی است؟ این موضوع بستگی به افرادی دارد که وارد بحث می شوند. بنابراین یک قاعده کلی درمورد خانواده شوهر این است که از احساساتتان به عنوان یک راهنما کمک بگیرید. بعضی از مسائل وجود دارد که نباید اقوام شوهر در آنها دخالت کنند.

موضوع اول پول و یا نداشتن پول است.
زمانی که خانواده همسر سعی می کنند زوج را از لحاظ مالی حمایت کنند یا اهداف مالی در سر دارند، عاقلانه آن است که موضوع را عوض کنیم. مطمئننا در بیشتر موارد خانواده همسر سعی می کنند که به فرزند و یا عروس و دامادشان کمک کنند اما اگر آنها این قصد را داشته باشند که روش زندگی خودشان را بر زندگی فرزندشان پیاده کنند، نشان می دهد که آنها قصد دخالت و فضولی در زندگی شما را دارند. دلیلی ندارد که خانواده ها از فرزندانشان به خاطر نحوه خرج کردن پولشان، یا پس انداز کردن آن یا حتی مقدار درآمد ماهیانه شان عیب جویی کنند. اگر نیاز مبرمی به پول پیدا کردید عاقلانه تر آن است که از افراد دیگری پول قرض بگیرید. بهترین راه این است که برخی مسائل زندگیتان را بین خودتان خصوصی و شخصی کنید و در خانواده های همسرتان نفوذ نکند.


 

دومین و شاید سخت ترین مورد بین همسر و خانواده همسر بچه ها هستند. نگهداری فرزندتان توسط خانواده همسر یک اشتباه بزرگ است. حتی اگر آنها صلاحیت و توانایی این کار را داشته باشند اما نگهداری فرزندتان توسط آنها می تواند به یک موضوع ناراحت کننده بین شما تبدیل شود. خانواده همسر پدربزرگ و مادربزرگ هستند نه یک مراقب. اگر پدربزرگ و مادربزرگ ها در نقش یک مراقب باشند آنها می توانند تمام رفتارهای شخصی خودشان را وارد تربیت بچه شما بکنند. در این صورت بچه ها دو سری پدر و مادر خواهند داشت و خانواده همسر هم حق دخالت بیشتری در تربیت و شکل گیری شخصیت فرزند شما دارند.

چگونه به جاری حسادت نکنیم


 

برای بیشتر افراد، ارتباط برقرار کردن با خواهرشوهر و مادرشوهر بسیار سخت است. حتی اگر مادرشوهرشان را به عنوان بهترین دوستشان بدانند. موارد بسیاری وجود دارد که زن ها توسط مادرشوهرانشان احساس تحقیر و سرزنش می کنند. تنها علت قابل قبول آن حس حسادتی است که در این رابطه وجود دارد. بسیاری از مادرشوهرها نگران نحوه رفتار کردن عروسشان با پسرشان هستند. حتی اگر رابطه عروس و مادرشوهری بسیار دوستانه باشد، مادرشوهر هر شب با عروس تماس می گیرد تا ببیند عروسش برای دردانه اش بعد از پشت سر گذاشتن یک روز سخت کاری چه غذایی درست کرده است. زیرا او نمی تواند تحمل کند که پسرش بعد از یک روز سخت کاری یک غذای آماده و سطحی بخورد. او همچنین به اتو کردن لباسهای پسر و نوه اش اصرار می کند. با این کار او می خواهد این حقیقت را روشن کند که من لباسهای پسرش را اتو نمی کنم.


 

درچنین مواردی بهترین طرز برخورد با مادرشوهر، تشکر کردن از اوست. اجازه دهید هرآنچه که می خواهد انجام دهد، و به یاد داشته باشید که این شما هستید که هر شب همسرتان را در خانه می بینید. اگر او فکر می کند شما تنبلید پس چه کسی کارهای خانه پسرش را انجام می دهد؟ او همسر و فرزند شما را دوست دارد و می خواهد بهترین کارها را برای آنها انجام دهد. قانون بعدی با فامیل شوهر این است که آنها هرگز نباید از رفتارهای همسرمان که برای ما ناخوشایند است آگاه شوند. 

پدر و مادرها عیوب فرزندانشان را خوب می دانند، و نیازی به یادآوری آنها نیست. انجام دادن این کار مشکلات عدیده ای را سبب می شود. اگر همسرتان مشکلاتی دارد با دوستانتان در میان بگذارید نه با مادرشوهرتان. زیرا زمانی که مشکلتان با شوهرتان حل شد، هرآنچه که شما درمورد همسرتان با مادرشوهرتان مطرح کردید به خاطرش می ماند. بهترین راه این است که مشکلات زناشویی تان را با دوستانتان و یا غریبه ها مطرح کنید یا در دفتر خاطراتتان یادداشت کنید.


 

درمورد رابطه من و مادرشوهر هم باید بگوییم که ابتدا ممکن است ارتباط برقرار کردن با او کمی سخت باشد اما با مشخص کردن حد و حدودی بین شما و او مشکل حل می شود. هرگز نباید مسائل مالی تان را با خانواده همسر در میان بگذارید، یا مراقبت از بچه هایتان را به خانواده همسرتان بسپارید و یا بدگویی همسرتان را نزد خانواده اش بکنید. پس نتیجه می گیریم که خانواده شوهر هنوز هم ما را به چشم فرزندانشان می بینند. و این نشان دهنده عشق و دوست داشتن بین ماست.

وقتی دو نفر با هم ازدواج می کنند در واقع گستره ی وسیعی از ارتباطات اجتماعی را تشکیل می دهند. بخش عمده ای از این روابط بین زن و شوهر و سپس اقوام و دوستان و آشنایان و بخشی هم به ارتباطات خانواده های زن و شوهر برمی گردد که پس از شروع زندگی مشترک خود به خود به هم گره خورده اند. در این میان رابطه عروس با خانواده شوهر و داماد با خانواده زن در فرهنگ ما اهمیت ویژه ای دارد. چون عروس (در مورد داماد هم صدق می کند) وارد خانواده ای می شود که هیچ شناختی از آن ها ندارد، بنابراین در گام اول باید سعی کند نسبت به اخلاق پدر شوهر و مادر شوهرش شناخت پیدا کند.


 

و پس از شناخت، علل رفتارها و کلام آنان را دریابد و پس از این شناخت و درک به راحتی می تواند از برخی از رفتارها که موجب تحریک مادرشوهر و اختلاف می گردد اجتناب کند و برخی رفتارهای آنان را نیز بدون این که ناراحت شود بپذیرد. عموماً خانم ها و همینطورآقایان با یک نگاه ایده آل وارد خانوادۀ جدید می شوند، در حالی که باید بپذیرند که همۀ انسان ها یک سری نقص هایی دارند. به هر حال ممکن است اختلاف پیش بیاد که برای مقابله با استرس ناشی از این contact، در وهله اول باید متوجه باشید که چه اتفاق‌هایی ممکن است بیفتد و سپس باید بدانید که در مقابل این اتفاق‌ها چه حرکتی باید انجام دهید تا حریم احترام و صمیمیت بین شما نشکند و در عین حال، مرز شخصی زندگی خود را نیز با آنها داشته باشید. باید یاد بگیرید به جای اینکه گله مادر شوهر و جاری را به همسرتان بکنید، به شکلی صحیح ابراز وجود کرده و به صحبت کردن با خانواده او و بیان انتظاراتتان بپردازید.


 

راه‌حلی که ممکن است که شما از آن استفاده ‌کنید، این باشد که به همسر خود گله کرده و از وی بخواهید که با آن ها درگیر شوند. ولی توصیه می کنم که این راه‌حل‌ اشتباه را فراموش کنید، چون نه تنها سودمند نیستند، بلکه روابط شما را با خانواده همسر و به تبع آن با همسرتان تیره و تار می‌کند. به جای آن باید به شیوه‌ای صحیح به آن ها بفهمانید که خط قرمز‌های روابط‌شان با شما کجاست. خیلی مؤدب و مهربان باید جلوی کنجکاوی‌های مادرشوهر را بگیرید. باید بدون اینکه از کوره دربروید، با کلام مناسب و واژه‌گزینی صحیح این مسأله را حل کنید. یادتان باشد که اختلاف داشتن در زندگی کاملاً طبیعی است و یک مشکل محسوب نمی‌شود، بلکه شیوه حل اختلاف است که همواره می‌تواند مشکل‌ساز باشد.


 

این را بدانید شما باید در برخورد با آدم‌های مشکل (هر که باشد، دوست، همکار یا مادر شوهر) حد فاصل را رعایت کنید و مشکل را ختم نمایید وگرنه آنها از کاه، کوه می‌سازند و بحران درست می‌کنند. همچنین به خودتان آرامش بدهید و با متانت بگذارید آنها هر چه می‌خواهند بگویند و فقط شنونده باشید. پاسخ شما بهتر است فقط تأیید و «بله، سعی می‌کنم» باشد و بعدش دنبال کار خودتان بروید؛ چون این افراد هیچ قلقی ندارند و باید حر‌ف‌هایشان را در کمال آرامش شنید و تأیید کرد تا گفتگو کوتاه شود. البته اگر صحبتشان با نظر شما موافق نیست می توانید بدون ابراز مخالفت فقط آن را تأیید نکنید. مطمئن باشید در هر شرایطی از زندگی با خانواده همسر می‌توانید لذت ببرید، به شرط آنکه شیوه حل اختلافتان را بلد باشید و مرزها را حفظ کنید.


 


گروه خانواده جام نیوز/2014

«برای مشاهده  جدیدترین اخبار جذاب و خواندنی کلیک کنید»

سلام من ازدست برادر شوهرام خسته شدم به خاطر اونا شوهرم خیلی بد حوصله اس حرص میکنه فقط زنهاشون پرمیکنن پنج تاهستن می‌افتن جون ما توروخدا به دادم برسین مرسی

من جاریم حسوده.خدارو شاکرم که پاشو اول زندگیم از خونم بریدم.فقط شوهرتونو تو دستتون نگه دارید اینجوری بهترین زندگی رو دارید:))))

ادامه قبلی، شوهرم برای من هیچ کاری نمی‌کنه و مستخدم مامانش و جاری ام هست. بنظرتون چکار کنم؟ از شوهرم و خانواده اش متنفرم و هر روز به علمدار دشت کربلا میسپارمشون.

من با مادرشوهرم و جاری ام تو یه خونه زندگی می‌کنیم. جاری ام دختر برادر مادر شوهرمه. جاری ام دختر یک رعیت و از خانواده سطح بسیار پایین هست با تحصیلات دیپلم ازدواج کرده و حالا به زور دانشگاه آزاد رسیده به فوق لیسانس روانشناسی که البته خودش یک روانی به تمام معنا هست. سه ساله من عروس این خانواده هستم کارمندم و درآمد خوبی دارم. جاربم خانه داره و نذاشت خانواده شوهرم برام عروسی بگیرند. هیچ کاری نذاشت واسم بکنند چون مادرشوهرم ازش خیلی میترسه. اون از خدا بی خبر همش پشت سر من با مادر شوهر حرف میزند و اون پیرزن تلافی اش را توی دلم در میاره. من هم شغل دارم همه بهترین جهزیه را داشتم و هم یک آپارتمان پیش خرید کردم چرا بایدببیفتم تو یک مشت آدم عقده ای؟ با شوهرم همیشه حق ندارم درددل کنم. شوهرم خونه خودمون دست

با سلام منم خيلي خانواده شوهرم اذيتم ميكنن ولي من كاملا بي خيال شدم فقط به فكر خودم و شوهرم هستم و با شوهرم زندگي خوشبختي داريم

مادرذ شوهر ها همشون مثل هم اند.فقط باید بلد باشی چطور شوهرت رو جذب خودت کنی. فقط با شوهرتون باشید. رابطه تون رو با خانواده اش محدود کنید

وای از این جاریا من 2 تا دارم یکی حیود یکی اب زیره کاه ولی خداروشکر از پیشون بر میام فقط واسه سوزوندنشون هر کاری از دستم بر بیاد انجام میدم وایکه چه لذتی داره خار چشم کسی بودن

سلام مادر شوهر من محبت کردن بلد نیس بین بچه ها وعروس فرق میذاره بیشعور واقعی هستش ازش خسته شدم از کاراش از نفهمیهاش بی عاطفه ترین ادم روی دنیاست ماه ماه از بچه هاش خبر نمیگیره کلا مشکل داره دیگه گفتم نمیرم خونش ازش بیزارم

با سلام من حدود 8 ماهه که ازدواج کردم جاریم خیلی عغدای همش دوس داره بین منو همسرمو خراب کنه اون همش لباس های تنگ میپوشه و میاد جلوی همسرم مینشینه البته همسرم میگه ازش متنفرم اما واقعیتش از وقتی جاریم این کارها رو میکنه نسبت به من سرد شده. منم فقط سکوت میکنم واگذارش میکنم به خدا

باسلام مادر شوهر من همش به من حساذت میکنه به خاطر دختر برادرش که جاری دوم مناست چرا من از اون سر تر هستم باحرفاش تواین ۱۱سال هیچ کاری جز اذیت نداشته در عوض به د جاریم محبت میکند تا حرص مرادر بیاورد تل انجا که یواشکی نصف خانه اش را به نام دختر برادرش و پسرش کرده زبان تلخ است ولی فکر میکند مریم مقدس حتی به اینکه من معلم قرانم حسادت میکنه بین نوهاش فرق میگذارد با او چگونه بر خورد کنم یاری بدهید

سلام. من يكسال هست كه عقد كردم و هنوز زير 1سقف نيستيم ولي خيلي مشكل دارم هم با شوهرم هم با مادرش. مادرش توي همه كارامون دخالت مي كنه و به من خيلي حسادت مي كنه. و دائم مي خواد شوهرمو از من دور كنه.كه موفق هم بوده تا الان. شوهرم اصلاً به من توجه نمي كنه جوري كه انگار با مادرش ازدواج كرده نه با من. خيلي هم بد دهن و شكاكه. به هيچ عنوان هم راضي نمي شه كه اين رابطه رو تمام كنيم. من نمي دونم چطوري بايد با مادرش رفتار كنم كه پاشو از زندگي ما بيرون بكشه. لطفاً كمكم كنيد.

اگه ب گرگ محبت کنی رام میشه اما به انسان ک محبت میکنی هار میشه.مخصوصا مادرشوهر.هفده سالم بود ک ازدواج کردم تا حالا کوچیک ترین بی احترامی بهش نکردم.اونا تو شهرستان زندگی میکنن وقتی میان خونمون یک ماه میمونه خونه ما ک شوهرم پسر کوچیکشه و دو سه روز خونه ی پسر بزرگش اخه اونا بهشون بی احترامی میکنن بعد همه جا میره از جاریم تعریف میکنه و بد منو میگه.و همیشه از کوچیکترین فرصت برای خراب کردن من جلو شوهرم البته غیر مستقیم ک شوهرم متوجه نیتش نشه استفاده میکنه و همیشه تو تماساشون و تو برخورداشون چ مادرشوهرم چه خواهرشوهرام طوری رفتار میکنن ک منو نادیده میگیرن.شوهرم هم از من اصلا حمایت نمیکنه یعنی با زبون بهشون میگه ولی عملا با همشون خوشو بش میکنه و براش اهمیت نداره ک اونا با من چطور رفتار میکنن.خسته شدم از این زندگی تا حالا از دستشون به جایی رسیدم ک چندبار خودکشی کردم.دوست دارم زندگی کنم اونطور ک خودم دلم میخواد اما نمیتونم

به اسم کار میره خونه مادرش

۱۱ سال ازدواج کردم با یک پسریکه همیشه مادرش براش تصمیم گرفته بخاطر دخترم زندگی کردم مادر شوهرم داروندار گرفته تا خونمون که خودمون خریدیم مریض میگه پسرام فقط برای منن فقطم پول میخواد و سرویس بدیم عروس ادم حساب نمی کنه کمکم کنید

با سلام من به تازگی نامزد کردم و جاریم ظاهرا با من مشکل داره چون از نظر اجتماعی ، سطح سواد، و خانواده از او بالا تر هستم و بسیار در بین خانواده نامزدم محبوبم.به نظر شما من با این جاری حسود چه کار کنم؟من دختری نسبتا مذهبی هستم و اون دست روی نقطعه ضعفم گذاشته و در جلوی نامزدم لباس های نیمه برهنه میپوشه و برخلاف گذشته اش به نامزدم دست میده و به زور باهاش رو بوسی می کنه و نامزدم را در عمل انجام شده قرار می دهد….و این عمل وی منو بسیار خشمگین و عصبی میکنه.تنها کاری که انجام دادیم این بود که نامزدم با خواهرش صحبت کنه تا عروس بزرگ خانواده را توجیح کنه اما او همچنان به کار بچه گانه اش ادامه میدهد…. به نظر شما من باید چه کنم؟نمیتونم با خانواده برادر نامزدم قطع رابطه کنم با تشکر

چگونه به جاری حسادت نکنیم
چگونه به جاری حسادت نکنیم
9

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.