چگونه حرف بزنيم

خواص دارویی و گیاهی

چگونه حرف بزنيم
چگونه حرف بزنيم

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

اینکه چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم، موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. چه حرف زدن با چند تا از دوستان‌تان باشد، چه داوطلب شدن در کلاس برای اظهار نظر و چه صحبت کردن در یک مصاحبه، خیلی خوب است که همیشه افکار و عقایدتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و یا حتی فقط حرف بزنید! پس این نوشته را بخوانید تا ببینید که چگونه می‌توانیم با اعتماد به نفس حرف بزنیم.چگونه حرف بزنيم

اینکه افکارتان را به زبان بیاورید تا دیگران هم بشنوند، اتفاق خوبی است. با حرف زدن در مورد افکارتان می‌توانید شهامت‌تان را بالا ببرید و بر کمرویی‌تان غلبه کنید. دیگران هم شما را از زاویه‌ای کاملا متفاوت و جدید خواهند دید. اگر همچنان نگران هستید و اضطراب دارید، این اصول سه‌گانه را به یاد داشته باشید:

این‌ کار فقط در حد حرف نباشد، بلکه به هر کدام‌شان واقعا فکر کنید. چشمان‌تان را ببندید و هر کلمه را آرام و شمرده تکرار کنید. وقتی هر کلمه را ادا می‌کنید، خودتان را در همان حالت تجسم کنید: آرام، خونسرد و با افکار منسجم.

یک ژست صحیح و جذاب این پیام را به دیگران ارسال می‌کند که به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهید بر شما تسلط پیدا کند. اگر زبان بدن مناسبی نداشته باشید، ممکن است دیگران فکر کنند به راحتی می‌توانند روی شما نفوذ داشته باشند. برای اینکه علاقه و تسلط‌تان را نسبت به موضوع مورد صحبت‌تان نشان دهید، سعی کنید با استفاده از زبان بدنی مناسب، اعتماد به نفس‌تان را بیشتر کنید.

اگر یک شنونده سرا پا گوش باشید، سوژه‌های بیشتری دست‌تان خواهد آمد که درباره‌ی آنها حرف بزنید. وقتی ببینید اضافه کردن موضوعی به یک گفت‌وگو چقدر کار ساده‌ای است شگفت‌زده خواهید شد، اگر خوب به آن فکر کنید بدون تردید می‌توانید نظرتان را به خوبی بیان کنید. فقط یادتان باشد به مکالمات دیگران دزدکی گوش ندهید، اجازه دهید شما را به گفت‌وگویشان دعوت کنند یا شرکت در مکالمه را به زمان مناسبش موکول کنید.

اگر شروع یک گفت‌وگو برای‌تان سخت است، سر صحبت را با این جمله باز کنید: «حال شما چطور است؟» یا چیزهایی شبیه این. همچنین می‌توانید در مورد ماجرای جالب یا عجیبی که به تازگی روی داده است، نظرتان را بگویید. اگر دیدید طرف مقابل‌تان به ادامه‌ی گفت‌وگو تمایل دارد، شما هم ادامه دهید! هیچ‌چیزی ناراحت‌کننده‌تر از ماندن در سکوتی ناخوشایند نیست.

با این کار نه تنها درک بهتری از موضوعی که تدریس می‌شود خواهید داشت و تمرین‌ها را بهتر حل خواهید کرد، بلکه می‌توانید هر وقت لازم بود، سؤال‌های مناسبی بپرسید.

خوب به حرف‌هایی که می‌زنند گوش دهید تا خوب بفهمید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند، آن وقت می‌دانید شما هم در مورد چه چیزی باید حرف بزنید و اظهار نظر کنید! سعی کنید درگیر بحث و گفت‌وگو شوید. اگر دیگران ببینند شما علاقه‌مندید، مشتاق می‌شوند که با شما حرف بزنند!

اگر قرار است در گروه‌تان تصمیمی گرفته شود، حتما شما هم عقیده‌تان را ابراز کنید. در یک گروه همه باید نظرشان را اعلام کنند، پس شما هم حرف بزنید. اگر به طور کلی کم حرف باشید یا قدرت اظهارنظر نداشته باشید، احتمالا به سختی می‌توانید در میان جمع اظهار نظر کنید. اما اگر بگذارید رئیس گروه یا سایر اعضا نظرتان را بدانند، همه به شما احترام خواهند گذاشت و برای عقیده‌تان احترام و ارزش قائل خواهند شد. اگر هم چنین کاری نکردند، که احتمالش بسیار کم است، بهتر است به گروه یا تیم دیگری بپیوندید. شما بخشی از گروه‌تان هستید و همه‌ی اعضا باید به کاری که گروه انجام می‌دهد احترام بگذارند. اگر قرار باشد برای بیان نظر یا رأی خود به شما بی‌احترامی شود، منصفانه نخواهد بود؛ در صورتی که دیدید این اتفاق در گروه‌تان روی می‌دهد، به مدیر گروه یا سایر اعضا بگویید که می‌خواهید شرایط برای همه یکسان و عادلانه باشد. فراموش نکنید که نظر شما اهمیت دارد و نباید نادیده گرفته شود.

خودباوری داشته باشید و در جمع، حرف‌تان را بزنید. خجالتی نباشید، چون خجالتی بودن فقط نگران و مضطرب‌تان خواهد کرد. به خودتان ایمان داشته باشید که توانش را دارید. اگر احساس خجالت یا دستپاچگی می‌کنید، طوری وانمود کنید که انگار جز شما شخص دیگری وجود ندارد! شاید با عقل جور در نیاید اما این کار را انجام دهید و به دیگران فکر نکنید. فقط کافیست قوی باشید، اگر از این بترسید که مبادا اتفاقی که در گذشته افتاده (مثلا مسخره‌تان کردند یا از گروه اخراج شدید) باز هم روی دهد، فقط اعتماد به نفس‌تان را تضعیف خواهید کرد. فراموش نکنید که شما شگفت‌انگیزید و اگر دیگران این را نمی‌بینند و درک نمی‌کنند، این مشکل خودشان است. اگر شما به آنها نشان دهید چه کسی هستید و چه توانمندی‌هایی دارید، آنها متوجه ایده‌های عالی و اشتیاق و نیت شما می‌شوند و درک‌تان می‌کنند.

اعتماد به نفس داشته باشید اما نه خیلی زیاد! بعضی‌ها ممکن است فکر کنند شما سعی در خودنمایی یا سلطه‌گری دارید.

موفق باشید.

برگرفته از: wikihow

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

راهکارهایی عملی و ساده برای اینکه اعتماد به نفس خود را به سرعت افزایش دهید و از نتایج آن شگفت‌زده شوید

14000تومان

8900تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

خیلی مطلب کلیشه بود! حرف ها و عبارات درست و صحیح داشت اما چیز خاصی مبنی بر افزایش نداشت! خب اگر طرف اونقدر اعتناد به نفس صحبت در جمع داشته باشه که خودش میدونه چطور از زبان بدن استفاده کنه! به هر حال ممنون

با سلام خیلی مطالب جالب و آموزنده ای است ممنون از لطف همه

سلام بنظرم این مطالب را نیز باید مورد نظر قرار گید
۱- مسلط به مطالبی که بیان می کنید باشید
۲- از حرفها و مطالب تکراری خوداری نمائید
۳- خنده رو باشیدچگونه حرف بزنيم

اعتماد به نفس

۱۳ رفتاری که هرگز در افراد با اعتمادبه‌نفس نمی‌بینید

۸ کاری که افراد موفق انجام می‌دهند تا با اعتماد به نفس به نظر برسند

چطور مهارت قاطعانه رفتار کردن را به‌دست بیاوریم؟

تقویت عزت نفس شریک زندگی‌تان با ۶ راهکار کاربردی

ترس از صحبت کردن در جمع؛ دلایل و راه‌های غلبه بر آن

آخرین مطالب

فواید خنده درمانی چیست؛ ۷ فایده خنده برای سلامت ذهن و جسم

کتاب موبی دیک ؛ شاهکار خواندنی ادبیات کلاسیک آمریکا

قرص ترامادول چیست؛ عوارض ترامادول و راه‌های ترک آن

کتاب تابوت های دست ساز؛ رمانی جذاب، جنایی و دلهره‌آور

طرز تهیه‌ چای زنجبیل با ۶ روش سریع و آسان

ترین های جهان

بهترین کشور برای مهاجرت در سال ۲۰۱۸ کدام است؟


ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت

کوچکترین کشورهای جهان که احتمالا هرگز نام آن‌ها را نشنیده‌اید


ثروتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۸


پرفروش ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۱۷

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

Select Page

آذر ۱۱, ۱۳۹۶ | روانشناسی | 0 |

همه ی ما گاهی اوقات، فقط می خواهیم که تنها باشیم. شما نیز زمان‌هایی که عصبانی، مایوس و ناامید هستید احتمالا دوست ندارید مکالمه‌ای در این مورد داشته باشید و اگر شخصی تلاش کند که با شما حرف بزند این کار آنها به نظرتان آزاردهنده می‌آید.

در این مواقع نادیده گرفتن آنها و یا استفاده از جمله های “تنهایم بگذار” یا “بهت احتیاجی ندارم” گزینه های وسوسه انگیزی به نظر می آیند. در واقع اینها واکنش هایی طبیعی در مقابل این افراد هستند اما نباید فراموش کرد که استفاده از آنها ممکن است برایتان پشیمانی به همراه داشته باشد!

در هر صورت شما معمولا درست زمانی که نمیتوانید تشخیص دهید که چگونه آنچه درونتان میگذرد را بیان کنید به روابطتان ضربه وارد می کنید.چگونه حرف بزنيم

 

 لغت‌های بی‌گناه تبدیل به قاتلان می شوند

وقتی زوج ها در حال دست و پنجه نرم کردن با افکار و احساسات منفی هستند، در انتقال این احساسات به طرزی خوب و عاشقانه، دچار مشکل می شوند . موضوع تنها “در چه مورد” صحبت کردن نیست موضوع “چگونه” صحبت کردن است. در این مواقع حتی اگر از طرف مقابلتان هم عصبانی نباشید ممکن است به طور غیر ارادی به تندی با او برخورد کنید.

این کاملا قابل درک است. وقتی شما با احساسات منفی سر و کار دارید کنترل کردن کلام یا تن صدا کار سختی به نظر می آید. درست مثل این است که درون شما ، نیروی اراده تان به سختی برای مبارزه با آن افکار منفی در تلاش است و حقیقتا ظرفیت سر و کله زدن با مردم را ندارد ، هر چند که آنها فقط قصد کمک داشته باشند.

ممکن است زوجها در حالتی منفی گرفتار شوند و فراموش کنند که رفتارشان ناشایست است و احتمالا فردی که مورد بی اعتنایی قرار گرفته است طرف مقابل خود را قضاوت خواهد کرد و از اینکه ” به چه علت این رفتار با او شده است ” متعجب خواهد شد  و به این شکل مسئله ای که در ابتدا مشکل یکی از طرفین بود به یک مشکل جدی در ارتباطشان بدل خواهد شد.

وقتی زوجها بیان احساسات منفی خود به شیوه ای سازنده را یاد نگیرند گاها باعث می شوند طرف مقابلشان حس کند که دیگر علاقه‌ای به او ندارند. و اگر یکی از دو نفر نخواهد در مورد احساساتش صحبت کند، دیگری ممکن است به این نتیجه برسد که در آن رابطه به او اهمیت داده نمی‌شود و یا ارزشش حفظ نشده است.

در واقع لغات می‌توانند همانند خنجر‌ها عمل کنند و اگر یکی از طرفین حرف های ناراحت کننده و آزاردهنده ای بزند، دیگری در مورد آن رابطه به شک خواهد افتاد.

مطالب مرتبط: آزمون مثلث عشق استرنبرگ

حرف زدن تنها راه ممکن نیست

برای زوجها، تشخیص اینکه چه زمانی در زمینه ی عواطف و احساسات دچار مشکل شده‌اند، امری حیاتی و مهم است.و همواره باید در نظر داشته باشند که آن کشمکش بازتابی از رابطه و یا عشقی که نسبت به هم دارند نیست.

ممکن است حرف زدن در موقعیت های خطیر و متغیر بهترین گزینه ی موجود نباشد، ولی این بدان معنا نیست که زوجین باید از مطرح کردن افکار خود به یکدیگر خودداری کنند. راه‌های دیگری برای بیان این احساسات مشکل‌ساز، به گونه‌ای که باعث ناراحتی طرف مقابلتان نشود، وجود دارد. نوشتن نامه در این مواقع گزینه‌ی بسیار خوبی است.

ممکن است شما فکر کنید که یک پیام نوشتاری کفایت می‌کند اما ارسال پیام در این موقعیت کارساز نیست. پیام های نوشتاری بسیار غیر رسمی هستند و تقریبا هیچ تلاشی را در بر نمی‌گیرند. همچنین ثبت درست لحنتان در یک پیام کار سختی است و ممکن است به مشکلاتی یکسان با زمانی که بخواهید احساستان را بیان کنید، منجر شود.

نوشتن نامه نشان می‌دهد که شما برای آن رابطه ارزش قائل هستید و حاضرید در جهت برقراری ارتباط موثر تلاش کنید. در کتاب ” مردان مریخی ، زنان ونوسی ” جان گری توضیح می‌دهد که دو نوع نامه وجود داره که شما با نوشتن آن میتوانید احساساتتان را بیان کنید. یک نامه برای گفتن تمام افکار و احساساتتان و دیگری در این مورد که دوست دارید چطور پاسخی برایشان دریافت کنید.

وقتی شما نامه را کامل کنید دیگر نیازی به حرف زدن در مورد این موضوع نخواهید دید. نامه‌ی اول وسیله‌ای است که به شما کمک می‌کند افکار و احساساتتان را تماما روی کاغذ بنویسید و در واقع بلافاصله بعد از اینکه بتوانید آشوب درونیتان را روی کاغذ بیاورید احساس خیلی بهتری خواهید داشت.

نامه ی جواب‌ها چیزی است که انتظار دارید شریک زندگی شما بعد از شنیدن احساستان به شما بگوید.

بعد از نوشتن هر دو نامه آنها را در اختیار طرف مقابلتان قرار دهید. این کار نه تنها باعث می‌شود طرف مقابل بفهمد که چه حسی دارید بلکه به آنها نشان می‌دهد به چه چیز برای داشتن احساس بهتر نیازمندید. آنها نمی دانند شما چه چیز را در آن موقعیت بیشتر دوست دارید و انجام چه کاری شما را آرام می‌کند مگر آنکه به همسرانتان بگویید.

همیشه بگویید …! حتی اگر کار سختی به نظر برسد

صحبت نکردن راهی است که بدون شک موجب ایجاد تنش در رابطه‌تان می شود اما داشتن ضعف در بیان افکار نیز می‌تواند به همان میزان مخرب باشد. به جای عصبانی شدن وقتی طرف مقابلتان قصد کمک به شما را دارد، از روش نامه‌نویسی برای مطرح کردن احساساتتان استفاده کنید و به او یاد دهید که چطور می‌تواند آرامتان کند. با استفاده از این روش متوجه کاهش تنش در رابطه تان خواهید شد و همچین احساس “شنیده شدن” خواهید داشت و قادر خواهید بود به جای دور کردن افرادی که بیشترین علاقه را به شما دارند، با آنها به طرز عاشقانه‌تری ارتباط برقرار کنید .

 

برگرفته از: lifehack

اشتراک گذاری:

امتیاز:

عضو تیم تحریریه طرحواره

مرداد ۲۴, ۱۳۹۶

آذر ۱۹, ۱۳۹۶

خرداد ۱۷, ۱۳۹۶

تیر ۲, ۱۳۹۷

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

COMMENT

وبسایت

چگونه حرف بزنيم

تولید و توسعه توسط شرکت وصل


نام کاربری


عبور رمز


مرا بخاطر بسپارنام کاربری


ایمیل


رمز عبور


تکرار رمز عبورنام کاربری یا ایمیل


اطلاعیه واگذاری سایت همیاری

مشاهده قوانین انجمن

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

چگونه حرف بزنيم

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

چگونه خوب حرف بزنیم که دیگران به حرف های ما گوش بدهند؟ چگونه خوب ارتباط برقرار کنیم؟ چطور حرف زدن را شروع کنم؟ چطور از هوش اجتماعی استفاده کنیم؟masoomian.ir0930316329

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Playlists werden geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

چگونه حرف بزنيم

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

چگونه خوب حرف بزنیم تا مخاطب خسته نشودآموزش خوب حرف زدنمن فرزانه معصومیان مدرس فن بیان و سخنوری در این فیلم آموزشی قصد دارم به نبایدهای یک ارتباط خوب و موفق بپردازمmasoomain.ir

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird geladen…

Wird verarbeitet…

Playlists werden geladen…
خانه

موبایل

شاید شما هم با دیدن عنوان این مطلب بگویید یک حرف زدن ساده که دیگر این حرف ها را ندارد اما اگر بدانید که در خیلی از کشورها برای آموختن همین 10 اصل گفت و گو انجمن دارند و کارگاه می گذارند و آن را با فرمت های مختلف، به کوچک و بزرگ یاد می دهند چه؟

اگر بدانید پشت این مهارت ها، ایده های بزرگ فلسفی است که می شود با آن ساعت ها پز روشنفکری داد چه؟ اگر بدانید خیلی از موفقیت های ریز و درشت تحصیلی و کاری و خانوادگی تان به همین مهارت داشتن در گفت و گو بستگی دارد چه؟ اگر پشت بسیاری از دلخوری هایتان از دیگران رعایت نکردن یک یا چند تا از این 10 مهارت باشد چه؟

چگونه حرف بزنيم

 

1- جانبداری

 

طرف نظر خودتو را بگیر!

شاید با دیدن مهارت های دیگر این سوء تفاهم پیش بیاید که گفت و گو یعنی اینکه انسان خود را با آنچه دیگری می گوید، وفق دهد و از نظرات خود صرف نظر کند اما تسلیم و دنباله روی با روح گفت و گو منافات دارد.

برای همین اینکه بتوانیم از نظر خودمان دفاع کنیم، خودش یک بخش از گفت و گوست. اگر ما ریشه های حرفی که می زنیم را بشناسیم، راحت می توانیم از حرف خودمان دفاع کنیم. یادتان باشد صداقت اینجا هم شرط است. اینکه ما بگوییم چه تردیدهایی داریم و اینکه از دیگران برای تکمیل نظرمان کمک بگیریم هم بخشی از جانبداری ما از نظر خودمان است.

 

2- موضع یادگیرنده

 

دانش آموز باشید نه استاد!

«نه، صبر کن»، «نه اینجوری نیس، بذار من بگم». احتمالا شما هم در گفت و گوهایتان از این جمله ها زیاد شنیده اید یا برعکس، زیاد آنها را به کار برده اید. راستش خیلی تقصیری ندارید. ما جوری بار آمده ایم که دلمان می خواهد بیشتر در نقش یک عالم همه چیزدان در گفت و گوها ظاهر شویم تا یک مشتاق به دانستن. فکر می کنیم که ما بهتر بلدیم، بهتر می دانیم و ودر پاسخ به صحبت دیگری اولین حرفی که به نظرمان می رسد، این است که بگوییم «نه» و حرف خودمان را بزنیم.

اما گفت و گو وقتی ثمربخش است و باعث پیشرفت و ثبات ارتباط ما با هم می شود که بپذیریم همه چیز را نمی دانیم. ما باید بپذیریم که ممکن است در مورد موضوعی که ما فکر می کنیم به آن مسلطیم، دیگری حرف تازه ای بزند که برای خود ما هم جالب است. یادتان باشد که برداشت ما فقط بخشی از واقعیت است. اولین مهارت گفت و گو همین است؛ اینکه ما در گفت و گو به جای «استاد سخنران همه چیزدان» خودمان را به جای «دانش آموز مشتاق یادگیری» بگذاریم؛ چیزی که متخصصان گفت و گو به آن می گویند: «موضع یادگیرنده.»

3- گشودگی ذهن

 

مخت را تکان بده

در گفت و گو به عنوان شنونده باید بتوانیم این احساس را به طرف مقابل بدهیم که به او اعتماد داریم تا بتواند ذهن باز داشته باشد! اینطوری به واسطه اعتمادی که به او می کنیم، ذهن خودمان هم برای دریافت حرف هایش باز می شود. به زبان آدمیزاد اینکه حاضر باشید با ایده های تازه آشنا شویدو موقتا از دیدگاه های شخصی خودتان دست بکشید، یعنی اینکه ذهنتان در مقابل دیگران باز است.

گشودگی ذهن چیزی بیش از یک خصوصیت فردی است، نوعی شیوه ارتباطی با دیگران است. اگر در شروع یک رابطه حتی یکی از طرفین بتواند با گشودگی ذهن در مقابل دیگری رفتار کند خوب است ولی در ادامه برای پیشرفت یک رابطه و گفت و گوی موفق باید هر دو طرف برای عمل به چنین رفتاری تلاش کنند.

 

4- به تعلیق درآوردن فرضیات

 

پیش فرضتو خط بزن!

در زندگی روزمره کمتر متوجه می شویم که عینک خاصی را به چشم زده ایم که ادراک و برداشت های ما را با قاطعیت شکل می دهد و آنها را محدود می کند، زیرا این نوع برداشت در طول زندگی و از دوران کودکی در خون و گوشت ما نفوذ کرده است. ارزیابی های سریع و جهت گیری های فوری در زندگی، احساس امنیت به وجود می آورند. تنها در صورتی که بفهمیم به چه میزانی وابسته به آنها هستیم، قادر خواهیم بود در آنها تجدید نظر کنیم و الگوهای قدیمی و تله های فکری را کنار بگذاریم. ما دائم با محیط در ارتباط هستیم و همیشه در حال ارزش گذاری و قضاوت. مثلا این بهتر است یا آن؟ کدام یک بزرگتر است؟ کدام زیباتر است؟ چه چیز خطرناکتر است؟ چه کسی سریع تر یا کندتر است؟ تاثیر من چگونه است؟ بدین ترتیب با ردیفی از ارزیابی های روزانه به سر می بریم.

آگاهانه یا ناآگاهانه درباره داده های بی شماری تصمیم می گیریم، انتخاب می کنیم. واقعیت را آنطور که مناسب می دانیم، می سازیم و متوجه نمی شویم که اینها ساختارهای خودمان است. تصمیمات و اعمالمان به وسیله ارزیابی ها وتصورهای خاص ما از جهان که روی واقعیات عینی پرده افکنده اند تعیین و اجرا می شوند. به وسیله گفت و گو می توان این عکس العمل های ناخودآگاه، اتوماتیک و زنجیروار را که در اثر الگوهای ذهنی به وجود آمده اند، شکست.

برچسب ها هم قضاوت ذهنی هستند. خیلی وقت ها ما با برچسب زدن به همدیگر پیشداوری می کنیم و از همانزاویه با فرددیگر برخورد می کنیم. در این صورت توانایی ها و خصوصیات دیگر او نادیده گرفته می شود و حتی آن ویژگی ها در فرد تعطیل می شود. در صورتی که هر انسانی بالقوه دارای خصوصیات بی شماری است که در شرایط مناسب می تواند شکوفا شود. پیش فرض های خودتان را بشناسید و آنها را موقع گفت و گو کنار بگذارید.

5- از دل سخن گفتن

 

هر چه می خواهد دل تنگت بگو!

 

این دیگر خیلی سخت است. اینکه ما حرف واقعی خودمان را بزنیم، بدون آنکه آن را در لفافه طعنه و تظاهر بپیچیم. یک رابطه ساده اما عمیق، دقیقا از همین اصل از دل سخن گفتن سرچشمه می گیرد. «نکند این حرفی که می زنم او را ناراحت کند» مهمترین باوری است که مانع از دل سخن گفتن ما می شود. یک ور پیچیده تر از دل سخن نگفتن، این است که ما فقط برای جلب توجه دیگران حرف بزنیم، نه برای زدن حرف خودمان. اینکه از دلمان حرف بزنیم، به همین خاطر باعث گزیده گویی می شود.

 

6- گوش دادن

 

چگونه حرف بزنيم

شنیدن از سودای جان

«چند بار باید یه حرفی رو به تو بزنم؟»، «چرا وقتی حرف می زنم حواست به من نیس؟»، «اون که همیشه فقط منتظره حرف خودش رو بزنه، عجیب نیس حرف تو را نشنیده»، «ببخشید دوباره می گی چی گفتی، اصلا حواسم به تو نبود»، «من که دیگه چیز برای تو تعریف نمی کنم»، «من اصلا نشنیدم تو داشتی حرف می زدی». حتما شما هم در مکالمه هایتان از این قبیل جمله ها درباره کسانی که درست به حرف طرف مقابل گوش نمی دهند استفاده کرده اید. فرق شنیدن با گوش دادن این است که شنیدن فقط یک عمل فیزیولوژیک است اما در گوش دادن، ما حرف طرف مقابل را ادراک می کنیم. بیشتر وقت ها، ما موقع گوش دادن، توجه و حضور ذهن کافی نداریم.

حضورمان بیشتر فیزیکی است. انگار داریم حرف های طرف مقابل را دنبال می کنیم ولی در واقع به چیزهای دیگر فکر می کنیم. نشان دادن اینکه داریم گوش می دهیم (با تکان دادن سر مثلا)، اینکه حرف های دیگران را قطع نکنیم، اینکه ادامه حرف هایش را خودمان نزنیم، اینکه هر جا را نفهمیدیم سوال کنیم. اینکه بین شنیدن و گفتن حرفمان فاصله باشد هم در واقع تکنیک های عملی گوش دادن هستند.

 

7- ناظر خویش بودن

 

به خودت نگاه کن!

«بر خویشتن خویش ناظر بودن» آخرین مهارتی است که برای ایجاد گفت و گوی بالنده به آن می پردازیم. این مهارت را می توان مجموع همه مهارت های دیگر دانست. برای عملی کردن این مهارت به آگاهی مدام نیاز داریم. آگاه بودن به خودو آنچه که انجام می دهیم، درست همان موقع که در یک گفت و گو شرکت می کنیم و از آرا و نظرات خود حرف می زنیم یا از دیگری در مورد عقایدش سوال می کنیم و حتی وقتی در سکوت به حرف های دیگران گوش می دهیم، باید سعی کنیم که به آنچه انجام می دهیم دقت داشته باشیم.

گویا خود را از خود جدا می کنیم و از بالا به خود نگاه می کنیم. بر خویشتن خویش ناظر بودن مثل این است که در لحظه ای که در یک ارتباط قرار می گیریم، به خاطر داشته باشیم که در مورد هر موضوعی که با دیگران ارتباط برقرار می کنیم، همه چیز را نمی دانیم و موضع یادگیرندگی داریم و اینکه به خود یادآوری می کنیم که به دیگری احترام کامل بگذاریم، زیرا ذات انسانی قابل احترام است و ذهن خود را باز می گذاریم تا نظرات دیگران را بی قضاوت های آنی گوش کنیم و آمادگی دریافت نظرات جدید را داریم.

همچنین به خود یادآوری می کنیم که باید صداقت داشت و از دل سخن گفت و هنگام گوش دادن با تمرکز به آنچه دیگری می گوید گوش فرا دهیم، نیز به خودیادآوری می کنیم که یک گفت و گوی موفق بدون شتاب پیش می رود و همیشه فرضیات قبلی ما تمام و کمال درست نیست و نمی توان براساس داشته های قبلی همه اتفاقات و حرف ها را تفسیر کرد.

وقتی بر خویش ناظریم، به یاد داریم که به شکل سازنده ای از نظرات خود دفاع کنیم و برای روشن بودن حرف هایمان ریشه های فکریمان را درباره آن موضوع بیان کنیم و برای رسیدن به درک متقابل از احوالات و نقطه نظرات دیگران جویا بشویم.

8- احترام کامل

 

این علامت مخصوص گفت و گوست!

دومین مهارت گفت و گو «رعایت احترام کامل» است. احترام به دیگری به معنای آن است که دیگری را آنگونه که هست، به رسمیت بشناسیم و حتی بتوانیم موقتا خود را به جای او فرض کنیم و تصور کنیم که اگر در شرایط مشابه او بودیم، شاید همان خصوصیات را می داشتیم و همانطور فکر و عمل می کردیم. ممکن است آنچه را که سایرین می گویند یا فکر می کنند دوست نداشته باشیم اما نمی توانیم مشروعیت آنها را به عنوان یک انسان انکار کنیم. یک میزگرد نماد مناسبی برای گفت و گوی محترمانه است زیرا گردی میز می گوید کسی در این مجلس بالاتر از کس دیگری نیست اما برای ایجاد برابری مورد نیاز انجام گفت و گو به چیزی بیش از یک ابزار مثل میز گرد نیاز داریم؛ چیزی مثل داشتن نگرش برابر نسبت به انسان ها.

 

9- جویندگی

 

سوال کن!

طرح یک سوال ساده و صادقانه موقع گفت و گو، بسیار تاثیر خوبی بر طرف مقابل دارد. پرسیدن سوال هم علاقه ما به طرف مقابل را نشان می دهد و هم کمک می کند خودمان بفهمیم طرف دارد چه می گوید. متخصصان گفت و گو به این مهارت می گویند«جویایی یا جویندگی».

یادتان باشد جویندگی، اگر دقیق اجرا نشود، ممکن است این تصور را در دیگران ایجاد کند که داریم در کارشان دخالت می کنیم. ضمنا یادتان باشد به بهانه جویندگی به دنبال سردرآوردن از شرایط زندگی و افکار دیگران نباشیم.

 

10- عجله نکردن

 

شتاب سنج داشته باش!

آقایان! خانم ها! و مخصوصا شما آقایان! گاهی طرف مقابل فقط حرف می زند که حرفش را زده باشد. بعضی وقت ها فرصت بدهید که دیگران حرف بزنند و شما فقط گوش دهید، نگاه کنید و بگذارید طرف مقابل بداند که شما فقط می خواهید گوش دهید، بدون هیچ عجله ای برای دیکته کردن راه حل هایی که شتابزده به ذهنتان می رسد. بعضی وقت ها عین کلاس اولی ها می خواهیم جواب هایمان را قبل از اینکه صورت مساله را متوجه شده باشیم، از حفظ و به ترتیب بگوییم. عجله نکنید و به صورت مساله گوش کنید.

منبع:برترین ها

 

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

آموزش سخنرانی و فن بیان – آموزش سخنرانی | فن بیان | سخنوری

اینکه بدانیم چگونه مثبت حرف بزنیم باعث می شود تا به زندگی و اطرافمان دید بهتر و زیبا تری داشته باشیم.
از طرفی هم مثبت حرف زدن باعث می شود که ما انسان مثبت تر، شاد تر و جذاب تری باشیم.
خیلی از افراد هستند که منفی صحبت می کنند و کلا انسان های منفی نگری هستند و از همه کس و همه چیز انتظار و توقع دارند.
این افراد به جای اینکه به دیگران حس خوبی منتقل کنند از صبح تا شب غٌر می زنند، گله و شکایت می کنند و حال دیگران را می گیرند.
در تاکسی می نشینیم راننده تاکسی همش از وضعیت معاش و خرج و مخارج گله و شکایت می کند.
پیش دوستمان می رویم از وضعیت بیکاری صحبت می کند.
حتی آن شخصی هم که درآمدش خوب است بازهم می نالد.

متاسفانه افکار خیلی از افراد جهان منفی است و همش به چیز های بد فکر می کنند.
اما از آن طرف هم افراد خیلی کمی هستند که افکار مثبتی دارند، مثبت حرف می زنند، مثبت رفتار می کنند و واقعا از زندگی شان لذت می برند.
جالب اینجاست که افراد مثبت را خیلی ها دوست می دارند.
وقتی ما مثبت فکر می کنیم، مثبت حرف می زنیم و مثبت عمل می کنیم انرژی که دیگران از ما می گیرند نیز مثبت تر است.
همه انسان ها (حتی خیلی از آدم های منفی، از آدم های مثبت خوششان می آید.)
بسیار خب بریم سراغ اینکه چگونه مثبت حرف بزنیم .

اگر می خواهیم که مثبت حرف بزنیم احتمالا اولین چیزی که باید به آن توجه کنیم نحوه بیان و لحن صحبت ما است.
ما هرچقدر هم از جملات و کلمات مثبت در صحبت های خودمان استفاده کنیم، اگر لحن خوب و مثبتی نداشته باشیم هیچ تاثیری بر مثبت حرف زدن ما ندارد.

حتما این مقاله را مطالعه کنید: لحن صحبت کردن

چگونه حرف بزنيم

لطفا این جمله را یک بار با لحن بد و خشن و یک بار هم با لحن خوب و مثبت بخوانید:
وای، این لباس چقدر قشنگه

تفاوت در لحن را در زندگی روزمره خودمان از افراد زیادی می شنویم و در بیشتر موارد از آن افراد می پرسیم آیا داری شوخی می کنی یا جدی میگی؟ آیا واقعا این را دوست داری یا نداری؟ آیا طعنه می زنی یا واقعی هست؟

تفاوت لحن است که باعث می شود یک جمله مثبت شود و یا منفی

بنابراین حتما روی لحن خودتان کار کنید و سعی کنید که لحن صحبت کردن خودتان را مثبت تر کنید.
زمانی که صحبت های مثبتی بیان می کنیم و احساس مثبت به آن اضافه می کنیم واقعا به دل طرف مقابلمان می نشیند.

شاید بپرسید که چشم های ما چه ربطی به سوال چگونه مثبت حرف بزنیم دارد؟
ربطش این است که چشم های ما واضح تر از بیان ما با طرف مقابل صحبت می کند.
حتما این جمله را شنیده اید که “با دست پس میزنه با پا پیش میکشه”.
این دقیقا مصداق طرز نگاه ما است.
طرز نگاه ما هم دقیقا مثل لحن صحبت ما می ماند.
اگر جمله مثبت و با لحن مثبتی بیان کنیم اما طرز نگاه ما منفی باشد به احتمال زیاد مخاطب از نگاه ما متوجه می شود که یا ما دروغ می گوییم یا اینکه آن موضوعی را که بیان کردیم بهش اطمینان نداریم.

حتما این مقاله را بخوانید: ارتباط چشمی موثر

پیشنهاد می کنم که بروید جلوی آینه و به طرز نگاه خودتان توجه کنید، ببینید که چطور می توانید حس خوبی از نگاه خودتان داشته باشید.
جملات مثبت را با لحن مثبت بیان کنید و به چشم های خودتان نگاه کنید.

سعی کنید که حالات صورت و نگاه خودتان را به اشکال مختلف در بیاورید، بهترین آن را انتخاب کنید و بعد هر روز آن حالت صورت و نگاه و لحن را جلوی آینه با خودتان تمرین کنید.

استفاده کردن از واژگان مثبت برای اینکه مثبت حرف بزنیم جزو اصلی این موضوع است.
شاید اگر تمام موارد را در مثبت حرف زدن رعایت کنیم اما از واژگان مثبت استفاده نکنیم یک پای این موضوع بلنگد.

در صحبت های روزمره خودمان ممکن است خواسته و یا ناخواسته هایی داشته باشیم.
معمولا ناخواسته های ما چیزها منفی هستند و خواسته ها ما موارد خوب و مثبت.
هیچ کسی چیز بد را برای خودش نمی خواهد. بنابراین در خیلی از موارد ناخواسته ها همان چیزهای منفی هستند و خواسته ها چیزهای مثبت.
حالا برای اینکه مثبت حرف بزنیم، به جای اینکه روی ناخواسته های خودمان تمرکز کنیم و در مورد ناخواسته های خودمان صحبت کنیم بهتر است در مورد خواسته های خودمان صحبت کنیم.
وقتی در مورد خواسته های خودمان صحبت می کنیم حداقلش این است که به خودمان احساس خوبی می دهیم.

اگر خواسته ای داریم،
به جای اینکه بگوییم: من این موبایل قدیمی و کهنه را نمی خواهم.
بگوییم: من یک موبایل جدید و زیبا می خواهم.

به جای اینکه بگوییم: من نمی خواهم که چاق باشم
بگوییم: من می خواهم تناسب اندام داشته باشم.

به جای اینکه بگوییم: من از این ماشین لعنی که همش خرابه خسته شده ام.
بگوییم: من یک تویوتا یاریس آخرین مدل مشکی رنگ می خواهم.

به جای اینکه بگوییم: تو پسر بدی هستی چون نمره ریاضی ات کم شده.
بگوییم: تو پسر خیلی خوب و باهوشی هستی، اما باید توی درس ریاضی بیشتر تمرین و تلاش کنی.

و خیلی مثال های دیگر.

همین موارد روزانه منفی کوچک هستند که روز ما را می سازند، ما با همین نکات منفی کوچک کم کم به یک آدم منفی نگر تبدیل خواهیم شد.
اما اگر دیدمان را نسبت به موضوعاتی که پیرامون ما در حال رخ دادن هستند عوض کنیم و آن را از سمت مثبتش نگاه کنیم باعث می شود که ما کم کم و به مرورزمان مثبت تر حرف بزنیم، مثبت تر نگاه کنیم و انرژی که از خودمان ساطع می کنیم نیز مثبت تر باشد.

اگر در مورد دیگران می خواهیم صحبت کنیم خوب است که از آن ها مثبت صحبت کنیم و به قولی ذکر خیر آن ها را بگوییم.
کسی که غیبت می کند نکته منفی آن شخص را می بیند.

حتما این مقاله را مطالعه کنید: چگونه از دیگران تعریف کنیم

در مقاله ای که بالا معرفی کرده ام، یک فرمول فوق العاده در مورد تعریف کردن از دیگران را توضیح داده ام.
همه ما انسان هستیم و هیچ کدام از ما بی نقص نیستیم. تنها بی عیب و نقص خداست.

غٌر زدن در مورد هر چیزی واقعا یک خصلت بسیار بد است و دقیقا یکی از نقاط مقابل مثبت حرف زدن است.

اگر می توانیم راهی برای برطرف کردن آن موضوع و حل کردن آن مسئله پیدا کنیم، پس چه عالیست، راه حلش را پیدا می کنیم و انجامش می دهیم.
اما اگر کاری از دست ما برنمی آید انجام دهیم، (مثلا در مورد ترافیک هیچ کاری نمی شود انجام داد یا در مورد آب وهوا چیزی نیست که دست ما باشد) پس غٌر زدن به هیچ دردی نمی خورد.

بهتر است دنبال راه حل باشیم تا پیدا کردن مقصر و غٌر زدن.

مثلا در ترافیک می توانیم روی رانندگی خودمان دقت کنیم، بین خطوط حرکت کنیم، به چیزهای خوب فکر کنیم و ذهن مان را از ترافیک خارج کنیم.
اگر چیزی قرار بود با غٌر زدن درست شود تا الان همه چیز عالی بود.
در مورد مسائلی که کاری از دست ما برنمی آید بهتر است که اصلا به آن فکر نکنیم.

گله و شکایت و انتقاد کردن هم دقیقا نقطه مقابل مثبت حرف زدن است.
این مورد هم چیزی شبیه به موضوع قبلی است (غٌر زدن).
به جای اینکه از دیگران انتقاد کنیم بهتر است که روی نقاط خوب آن افراد تمرکز کنیم و در مورد نقاط مثبت طرف مقابلمان حرف بزنیم.
به نظر من اصلا بهتر است که انتقاد نکنیم. اما اگر خواستیم که از دیگران انتقاد کنیم بهتر است در مورد نحوه انتقاد کردن بدانیم که چگونه این کار را انجام دهیم.

حتما این مقاله را مطالعه کنید: چگونه انتقاد کنیم

انتقاد کردن و گله و شکایت کردن از دیگران هم باعث می شه ما یک انسان منفی نگر شناخته بشیم و کم کم این منفی نگری و این دید انتقادی روی خودمان هم تاثیر می گذارد و ما به مرورزمان یک شخص منفی نگر، باانرژی منفی، غمگین و مضطرب خواهیم شد.

بیاییم از این به بعد به زیبایی های اطرافمان بیشتر توجه کنیم.
این کار را خودم هرروز انجام می دهم و جالب اینجاست که از وقتی این کار را شروع کرده ام زیبایی هایی که می بینم بیشتر از قبل شده و هرروز هم این نکات مثبت برای من بیشتر و بیشتر می شود و همین موارد باعث می شوند که من خوشحال تر، پرانرژی تر، قوی تر و مصمم تر از همیشه باشم.
به آسمان آبی که بالای سرمان است توجه کنیم، به ابرهای زیبا، به باد ملایمی که می وزد، به خورشیدی که همه جا را روشن می کند و انرژی می بخشد، به رفتار خوب همسرمان، به مهر و محبت مادرمان، به تلاشی که پدرمان برای درآوردن لقمه ای نان می کند، به لبخند و نگاه زیبای بچه ای که آن طرف خیابان راه می رود، به سلامتی بدنمان، به نفسی که می کشیم و به هر چیزی که خوب است و به ما احساس خوبی می دهد توجه کنیم.

این موارد در اطراف ما کم نیستند، واقعا فراوان هستند، اما شاید ما آن ها را کمتر می بینیم، به آن ها توجه نمی کنیم و یا شاید هم برایمان عادی شده اند.

در جواب اینکه چگونه مثبت حرف بزنیم در چند کلمه می توانم بگوییم که به موارد مثبت اطراف خودمان توجه کنیم، هرروز آن ها را ببینیم و در موردش شروع به صحبت کردن کنیم.
از واژگانی که بار منفی دارند استفاده نکنیم، مثل: نمی خواهم، نمی شود، نمی توانم و خیلی واژگان منفی دیگر.
به جای آن از واژگان مثبت همراه با لحن مثبت، حس مثبت و نگاه مثبت استفاده کنیم.

شاد و پرُ انرژی باشید – امیر مصطفی

دانلود PDF مقاله “چگونه مثبت حرف بزنیم؟”

برای مشاهده لینک دانلود لطفا ابتدا از طریق ورود کاربران وارد سایت شوید و اگر هنوز عضو سایت نشده‌اید، خوشحال می‌شویم به جمع ما بپیوندید، لطفا روی ثبت‌نام کلیک کنید، ثبت نام در سایت امیر مصطفی کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد.

سخنران، نویسنده و مدرس سخنرانی، فن بیان و مذاکره

چگونه کلمات را درست ادا کنیم

چگونه کلمات فارسی را درست تلفظ کنیم

چگونه حرف بزنيم

تسلط در سخنرانی

رفع مشکلات در هنگام سخنرانی

بسیار عالی و کاربردی

ممنونم از شما جناب آقای طاهری گرامی

لطفا پاسخ را به رقم وارد کنید:

مربی و مدرس سخنرانی، فن بیان و مذاکره


Only fill in if you are not human

گروه آموزشی امیر مصطفی در زمینه آموزش سخنرانی، فن بیان و مذاکره فعالیت می‌کند. ما با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، همایش، تالیف کتاب‌ و محصولات آموزشی به شما کمک می‌کنیم تا در هنگام تعامل با دوستان، مشتریان، همکاران و دیگر افراد، بصورت کاملاً موفق و حرفه‌ای ظاهر شوید.

اطلاعات تماس:

تلفن: 65300681-021 و 88886969-021

آدرس ایمیل: info@amirmostafa.com


 

دانلود دوره رایگان فن‌بیان

سلام, Login to your account, گرامی

بازگردانی رمز عبور

رمز ورود به ایمیل شما ارسال شد

چگونه حرف بزنيم
چگونه حرف بزنيم
10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.