چگونه درست خلاصه نویسی کنیم

خواص دارویی و گیاهی

چگونه درست خلاصه نویسی کنیم
چگونه درست خلاصه نویسی کنیم

چطور خلاصه نویسی کنیم؟

پرسش: لطفا طریقه درست خلاصه نویسی کردن را بگویید؟

 

پاسخ: به طور کلی خلاصه ‌نویسی و یادداشت ‌برداری به چهار دلیل پیشنهاد می‌شود: اول اینکه هنگام مطالعه و دقیق خوانی از اصول مهم به شمار می‌آید و در عمیق تر کردن یادگیری مؤثر است. دوم حجم و زمان مرور کمتر شده و امکان مرورهای چندین باره را به شکلی سریع فراهم می ‌کند و سوم اگر به شیوه‌ای صحیح انجام گیرد به هنگام مرور بهتر و مؤثر از خود مطلب مفید واقع می ‌شود و چهارم این امکان را فراهم می‌کند که تمام مطالب و مباحث مرتبط با یک موضوع را که در کتاب درسی، جزوه، كتاب کمک آموزشی و هر منبع دیگری پراکنده باشد را در یک جا جمع ‌آوری كرده و از پراکنده خوانی جلوگیری نمود.

 

چگونه درست خلاصه نویسی کنیم

ابزار کار

خلاصه‌ نویسی علاوه بر ابزارهای رایجی که هنگام مطالعه دارید تنها یک ابزار مجزا لازم دارد و آنهم دفترچه یادداشت می‌باشد.از خلاصه ‌نویسی در برگه‌های پراکنده و بدون صحافی خودداری نمایید چرا که با گذر زمان حجم یادداشت‌ها افزایش خواهد یافت و ترتیب آنها به هم خواهد خورد که یافتن و مرتب نمودن آنها زمان و انرژی زیادی می‌طلبد و کاری خسته کننده است. می توانید از یک سر رسید قدیمی یا دفترچه یادداشت با اندازه مناسب برای این منظور استفاده کنید.

 

روش های مختلف

آنچه که ما با عنوان کلی خلاصه ‌نویسی از آن یاد می کنیم، شامل فنون مختلف یادداشت ‌برداری، حاشیه نویسی، خط کشی زیر جملات، دسته‌ بندی و علامت‌گذاری می‌شود که در ادامه به توضیح در مورد آنها کدام خواهیم پرداخت.

به طور کلی خلاصه ‌نویسی و یادداشت ‌برداری به چهار دلیل پیشنهاد می‌شود: اول اینکه هنگام مطالعه و دقیق خوانی از اصول مهم به شمار می‌آید و در عمیق تر کردن یادگیری مؤثر است. دوم حجم و زمان مرور کمتر شده و امکان مرورهای چندین باره را به شکلی سریع فراهم می ‌کند و سوم اگر به شیوه‌ای صحیح انجام گیرد به هنگام مرور بهتر و مؤثر از خود مطلب مفید واقع می ‌شود و چهارم این امکان را فراهم می‌کند که تمام مطالب و مباحث مرتبط با یک موضوع را که در کتاب درسی، جزوه، كتاب کمک آموزشی و هر منبع دیگری پراکنده باشد را در یک جا جمع ‌آوری كرده و از پراکنده خوانی جلوگیری نمود.

علامت‌گذاری و خط کشی زیر جملات

همانطور که در شماره قبل خواندید بهترین فن مطالعه درگیر شدن با مطلب یا به اصلاح مطالعه فعال می‌باشد. علامت‌گذاری سریع ترین روش برای مطالعه فعال بوده و البته نکات مهم را نیز مشخص می‌کند. زمانی که مطلبی را مطالعه می‌کنید جایی که برایتان سؤال باقی می ‌ماند و مطلب را کامل متوجه نمی ‌شوید از علامت سؤال (؟) استفاده نمائید و كنار آن مطلب علامت بزنید. هرجا احساس نمودید منطقه سؤال خیز بوده و به نکته خطرناکی اشاره شده است علامت خطر (!) و جایی که به یک کلمه یا عبارت کلیدی برخوردید دور آن خط بکشید، پاراگراف های مهم را با علامت ضربدر (*) مشخص کنید. به طور کلی هنگام مطالعه استفاده از علامت‌ گذاری سرآغاز خوبی برای مطالعه دقیق و فعال می‌باشد. فراموشی نکنید که این کار را با مداد انجام دهید چرا که ممکن است با پیشروی در مطالعه‌ تان متوجه شوید علامت قبلی اشتباه بوده و نیاز به تغییر داشته باشد. دقت داشته باشید که شلوغ کاری نکنید در استفاده از علامت ‌ها و انتخاب جملاتی که خط کشی می‌ شوند زیاده ‌روی نکنید چرا که در مطالعه‌ های آتی حوصله ‌تان سر می‌رود.

 

حاشیه نویسی

هر مطلبی که نوشته می ‌شود با هدف انتقال یک سری مطالب جدید و مهم به مخاطب می ‌باشد و برای اینکه این انتقال به نحوی مطلوب و ماندگار صورت پذیرد شرح و بسط و مثال و داستان ‌هایی به آن مطلب جدید و اصلی اضافه می‌شود. به عنوان مثال ساختار یک پاراگراف برای توضیح یک جمله کلیدی است که به طور معمول اولین یا آخرین جمله آن پاراگراف را تشکیل می‌دهد. دومین قدم در راه خلاصه‌ نویسی این است که کلیدی‌ ترین جمله هر پاراگراف را استخراج کرده به زبان خودتان در حاشیه کتاب یا جزوه یادداشت کنید. در پایان هر پاراگراف از خودتان بپرسید این پاراگراف قصد داشت چه مطلبی را به من بیاموزد و آن را در یک جمله و با زبان خودتان، نه کتابی بیان کرده و یادداشت نمایید. به علاوه می‌توانید سؤال، انتقاد و یا هر مطلب دیگری را که مربوط به همان موضوع باشد و در جای دیگری خوانده‌اید را حاشیه‌نویسی کنید. این فرآیند به تمرکز فکر، دقت، حفظ و یادگیری بهتر کمک می‌کند.

 

یادداشت‌ برداری

اصلی‌ ترین نوع خلاصه ‌نویسی یادداشت ‌برداری می ‌باشد که عبارت است از برداشت کلیدی ‌ترین مفاهیم هر مطلب و ثبت آن در دفترچه‌ای جداگانه به شیوه‌ای خاص که در مرورهای آتی کارایی داشته باشد.

 

دو ویژگی

هر برگه یادداشت ‌برداری شده باید دارای دو ویژگی مهم باشد. اول اینکه باید خلاصه و کلیدی باشد. یعنی آنچه که یادداشت می‌کنید باید حجمی بسیار کمتر از آنچه که در متن اصلی موجود است داشته باشد. عده‌ای هر خط متن را مهم تلقی می‌کنند و همه را یادداشت می‌کنند این کار هیچ خاصیتی ندارد و از فوایدی که برای خلاصه‌نویسی برشمردیم بهره‌ای نخواهد داشت. دومین ویژگی یادداشت‌ برداری تداعی‌گر بودن یادداشت ‌هاست یعنی همه آنچه را که پاراگراف و متن قصد انتقال آن را داشت به شما انتقال داده و یادآوری می ‌نماید. به بیان ساده یادداشت ‌ها باید مفید اما مختصر باشند.

 

چگونه یادداشت‌ برداری کنیم

بهتر است قبل از یادداشت‌ برداری با دو فن علامت‌گذاری و حاشیه‌ نویسی مطالب مهم را مشخص نمایید. سپس تمام مطالب مشخص شده را بار دیگر مرور کرده و به شکل کلیدی در دفتر یادداشت ‌برداری ثابت نمایید. دقت داشته باشید یادداشت‌ برداری شما باید شامل تمام نکات اصلی و کلیدی متن باشد تا شما را بی ‌نیاز از مراجعه ‌های بعدی به مطلب بنماید.

 

بهترین روش

بهترین روش برای یادداشت ‌برداری آن چیزی است که به نام «درخت حافظه»، «شبکه مغزی»، «طرح سازمانی» و «نقشه ذهنی» می ‌نامند. طرح شبکه مغزی یا نقشه‌ذهنی که برای اولین بار توسط «تونی بوزان» معرفی گردید از ساختاری شبیه شبکه‌ های مغزی برخوردار بوده و در به خاطر سپاری مطالب کمک فراوانی می‌کند. بدیهی است این روش بیشتر برای مطالبی که قابل سازمان ‌دهی می ‌باشند مثل انواع آرایه‌ های ادبی، صیغه ‌های فعل، روش رفع ابهام و … کاربرد بسیار بالایی دارد.

 

روش کار نیز به این شکل است که «تز اصلی» یعنی همان مهمترین و كلیدی ‌ترین نكته كل متن را به شکل افقی در وسط کاغذ نوشته و با شاخه ‌های مختلف «نکات اصلی» را به آن متصل می ‌کنیم و هر نکته اصلی می‌ تواند خود به چندین نکته فرعی و جزیی متصل گردد.

بهترین روش برای یادداشت ‌برداری آن چیزی است که به نام «درخت حافظه»، «شبکه مغزی»، «طرح سازمانی» و «نقشه ذهنی» می ‌نامند. طرح شبکه مغزی یا نقشه‌ذهنی که برای اولین بار توسط «تونی بوزان» معرفی گردید از ساختاری شبیه شبکه‌ های مغزی برخوردار بوده و در به خاطر سپاری مطالب کمک فراوانی می‌کند. بدیهی است این روش بیشتر برای مطالبی که قابل سازمان ‌دهی می ‌باشند مثل انواع آرایه‌ های ادبی، صیغه ‌های فعل، روش رفع ابهام و … کاربرد بسیار بالایی دارد.

روش‌های دیگر

استفاده از نقشه ذهنی یا (MIND MAP) برای همه درس ‌ها امکان‌ پذیر نیست این به عهده شماست که با رعایت اصول آموزش داده شده و با بهره‌گیری از خلاقیت خودتان از فنون مختلف یادداشت‌ برداری استفاده نمائید.

 

دسته‌ بندی

یكی دیگر روش‌ های مهم خلاصه‌ نویسی «دسته‌بندی» است. این روش برای مباحثی كه شامل دسته ‌ها و طبقه‌ بندی‌ های مختلف می ‌باشند بسیار مفید است مانند تاریخ ادبیات و یا احادیث درس دین ‌و زندگی. روش كار نیز به این صورت است كه مطالب مختلفی كه بتوان در یك دسته قرار داد را یك جا نوشته و دسته‌ بندی می ‌شوند. به عنوان مثال می‌شود شاعران را بر حسب قرن و یا احادیث را بر اساس اشخاص دسته‌ بندی نمود.

 

تاریخ یادداشت ‌برداری

آخرین نكته مهمی كه در خلاصه ‌نویسی باید اجرا نمایید این است كه تاریخ یادداشت‌ برداری را درگوشه برگه یادداشت نمایید تا زمان‌ های خاص مرور سر درگم نشوید.

 

چگونه درست خلاصه نویسی کنیم

مشاور پاسخگو: مهدی غفوری فرد

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

آشنایی با روش‌های درست مطالعه و یادداشت برداری در موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان تأثیرگذار است. بسیاری از دانش‌آموزان تلاش می‌کنند شیوه‌ی درست خلاصه نویسی از کتاب‌های درسی‌شان را یاد بگیرند. خلاصه نویسی از کتاب‌ها کار بسیار حساس و مهمی است. روش‌های مؤثری برای خلاصه نویسی کتاب‌ها وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان به سؤالات امتحانی بهتر پاسخ داد و نمره‌های بهتری گرفت. در این مطلب نکات مفیدی درباره‌ی خلاصه نویسی آورده شده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم که روی هر یک از مراحل با دقت تمرکز کنید. با این کار می‌توانید به‌راحتی با صرف زمان کمتری تمام نکات مهم را یاد بگیرید و در وقت خود صرفه‌جویی کنید. برای آشنایی با نکات خلاصه نویسی با ما همراه باشید.چگونه درست خلاصه نویسی کنیم

قدم اول مرحله‌ی اساسی در خلاصه نویسی محسوب می‌شود. با این کار هر فصل را به‌‌طور کلی وارسی می‌کنید.

در این مرحله، به‌خوبی به موارد زیر توجه کنید:

هدف از نگاه کلی به فصل‌ها این است که ذهن شما نسبت به متنی که قرار است بخوانید آگاهی پیدا کند. این یکی از بهترین روش‌هایی است که با استفاده از آن، مغز بدون اینکه خسته شود یا فشار زیادی به آن وارد شود می‌تواند به‌راحتی و با کیفیت بالا اطلاعات جدید را دریافت کند. از طرفی با استفاده از این روش، نکات مهم برای مغز تعیین می‌شود و ذهن هنگام خواندن مجدد مطالب، با دقت بیشتری آن نکات را به‌خاطر می‌سپارد. این افزایش توجه سبب می‌شود که اطلاعات، بیشتر در خاطر شما باقی بمانند و علاوه‌بر آن می‌توانید موضوعاتی را که قرار است در آینده بخوانید پیش‌بینی کنید.

خواندن خلاصه‌ی فصل‌ها (اگر وجود داشته باشد) هم خیلی می‌تواند به یادگیری بهتر شما کمک کند. شاید در ابتدا همه‌ی مطالبی را که می‌خوانید درک نکنید،‌ اما با‌این‌حال این کار را انجام دهید. همان‌طور که قبلا گفته شد نگاه کلی به مطالب میزان توجه و درک شما را از مطلب افزایش می‌دهد و سبب می‌شود که مطالب بیشتر در حافظه‌ی شما ثبت شوند.

اگر در کلاس، دبیر یا استادتان به نکته‌ی خاصی اشاره کرد، حتما آن را یادداشت کنید و موقع مرور سریع مطالب به آن توجه کنید. حتما دبیر شما می‌داند که این اطلاعات باارزش هستند و دانستن آنها برای شما لازم است؛ در نتیجه احتمال اینکه این نکات به‌عنوان سؤالات امتحانی هم مطرح شوند، بسیار زیاد است.

در مرحله‌ی بعدی باید مطالب را بخوانید و نکات مهم آن را یادداشت کنید. ممکن است بسیاری از افراد برای خلاصه نویسی همه‌ی مطالب را با تمام جزئیات بنویسند اما این کار علاوه‌بر اینکه زمان زیادی می‌گیرد بی‌فایده است. در این روش ممکن است بسیاری از نکاتی را که واقعا مهم هستند، بی‌اهمیت بدانید و به آنها توجه نکنید.

با استفاده از دو روش ساده می‌توانید مطمئن شوید که همه‌ی اطلاعات کلیدی و مهم را یادداشت کرده‌اید.

اگر بعضی از مطالب را به‌سختی متوجه می‌شوید، سعی کنید با استفاده از کلمات ساده‌ی قابل‌درک هر چیزی را که درباره‌ی آن موضوع فهمیدید، بنویسید. برای این کار از جمله‌های کوتاه و مناسب استفاده کنید.

برای شروع، اول بخش‌هایی را که متوجه شده‌اید یادداشت کنید و بعد سراغ مطالب سخت‌تر بروید. بعضی اوقات استفاده از منابع مختلف می‌تواند به درک بهتر یک موضوع کمک کند. اگر هنوز بعضی از قسمت‌ها را متوجه نمی‌شوید، می‌توانید سریع در گوگل جست‌وجو کنید (برای یافتن اطلاعات دقیق‌تر، بد نیست با نکات مربوط به جستجوی حرفه‌ای در گوگل آشنا باشید). احتمالا می‌توانید عکس، فیلم یا اطلاعات دیگری درباره‌ی آن موضوع پیدا کنید که به فهم بیشتر شما کمک کند. حتما اطلاعاتی که با این روش به‌دست می‌آورید یادداشت کنید.

با خلاصه نویسی مطالب، مغز شما روی مطالبی که بعد از مطالعه متوجه شدید تمرکز می‌کند. با این کار اطلاعات به بخش‌های کوچک‌تر و قابل‌فهم تقسیم می‌شوند و باعث یادگیری بهتر و راحت‌تر می‌شود.

بسیاری از افراد سعی می‌کنند میزان زیادی از اطلاعات را یک‌باره و به‌طور هم‌زمان یاد بگیرند. این مطالب می‌تواند مثل خواندن یک جمله‌ی خیلی طولانی یا بخش‌های زیادی از یک کتاب باشد. در این حالت ذهن از اطلاعات زیاد پر می‌شود. در نتیجه یادگیری این مطالب در زمان کوتاه مشکل خواهد بود. برای یادگیری بهتر لازم است که این مطلب را به بخش‌های کوچک قابل‌فهم تبدیل کنیم تا ذهن بهتر روی آنها تمرکز کند.

تمام مفاهیم، تعاریف، تئوری‌ها و فرمول‌هایی را که تاکنون با آنها مواجه نشده‌اید یادداشت کنید. حتی سعی کنید که همه‌ی جزئیات مربوط به آنها را بنویسید. برای فهم بهتر این مطالب می‌توانید مثال‌های مربوط به آنها را هم بنویسید اما انجام این‌ کار ضروری نیست.

در مرحله‌ی بعدی سعی کنید که این مفاهیم را درک کنید. آنها را برای خودتان تعریف کنید و برایش مثال بزنید. به‌مرور زمان، این مفاهیم برای‌تان قابل‌درک می‌شود و به‌‌راحتی آنها را یاد می‌گیرید.

سعی کنید که همیشه به‌جای تایپ‌کردن خلاصه‌ها، آنها را با دست و روی کاغذ یادداشت کنید. این کار اهمیت زیادی دارد، زیرا هنگامی‌که مطالب را به‌صورت دست‌نویس تهیه می‌کنید، بیشتر درباره‌ی آنها فکر می‌کنید. در نتیجه مطالب بیشتر در ذهن شما باقی می‌ماند، به‌سادگی در حافظه‌ی بلندمدت شما ثبت می‌شود و بعدها بهتر جزئیات نوشته‌ها را به‌خاطر می‌آورید.

هدف اولیه از این کار ذخیره‌سازی اطلاعات نیست، بلکه درک بهتر مطالب است. شاید برای یک امتحان نتوانید به این شیوه‌ی خلاصه نویسی تکیه کنید و حتما باید منبع اصلی آزمون را بخوانید، زیرا همه‌ی اطلاعات به‌صورت درست و کامل در کتاب وجود دارد. اگر از خلاصه‌های خود برای امتحان استفاده کنید، ممکن است بعضی از مطالب مهم را از قلم انداخته باشید و سرجلسه‌ی آزمون نتوانید به همه‌ی سؤال‌ها پاسخ مناسب بدهید.

در مرحله‌ی آخر سعی کنید مطالب را تا جایی که امکان دارد سریع بخوانید و قدرت مطالعه‌ی خود را بالا ببرید.

زمانی‌که از این روش برای مطالبی استفاده می‌کنید که تابه‌حال نخوانده‌اید، دوباره آنها را مرور کنید تا بهتر متوجه مفاهیم شوید. فقط به خلاصه‌ها و یادداشت‌های خود تکیه نکنید چون همان‌طور که گفته شد ممکن است مطالب مهم و ارزشمند را یادداشت نکرده باشید (از خلاصه نویسی برای مرور نهایی مطالب استفاده کنید). همچنین اگر با مطلبی آشنایی ندارید می‌توانید به‌آرامی آن را مطالعه کنید، اما برای مطالبی که متوجه شده‌اید از روش های تندخوانی استفاده کنید.

این‌کار سبب می‌شود که مطالب بیشتر در ذهن شما باقی بماند و بیشتر آنها را درک کنید.

یکی از روش های درس خواندن صحیح، مرور مطالب خوانده‌شده است. درصورتی‌که زمان کافی برای مطالعه‌ی کتاب‌تان دارید سعی کنید مطالب آن را مرور کنید. مرور مطالب سبب می‌شود که اطلاعات، بیشتر در ذهن‌تان باقی بماند. همچنین اگر سرجلسه‌ی امتحان زمان کافی دارید، سعی کنید که دوباره جواب‌های خود را بررسی کنید؛ این کار به شما این فرصت را می‌دهد جواب اشتباه سؤال یا انتخاب اشتباه گزینه‌‌ای را متوجه شوید و آن را درست کنید. بسیاری از دانش‌آموزان با وجود زمان کافی، ترجیح می‌دهد که سریع به سؤالات جواب دهند و از جلسه‌ی آزمون بیرون بیایند. به‌یاد داشته باشید که شما وقت و هزینه‌ی زیادی صرف کرده‌اید تا به مراحل بالاتر تحصیلی برسید، پس به‌راحتی فرصت‌های خود را از دست ندهید و از همه‌ی زمان آزمون درست استفاده کنید.

برای همه‌ی شما عزیزان آرزوی پیروزی و سربلندی داریم.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

چگونه درست خلاصه نویسی کنیم

مطلب مفیدی بود .اگه بشه که نحوه خوندن درس های حفظی رو هم بگید عالی میشه.

با تشکر….

سلام دوست عزیز، پیشنهاد میکنم به جای حفظ کردن مطالب مفهوم آن را درک کنید تا بیشتر در حافظه باقی بماند. مرور زیاد مطالب و رمزگذاری هم حتما به شما کمک میکنه. موفق باشید

سلام کاش درباره انتخاب رشته نهم و اینگونه موضوعات هم مطلب بگذارید چون این انتخاب هم به اندازه کنکور اهمیت دارد و اگر پی دی اف مطالب هم باشد خیلی عالی میشود

سلام دوست عزیز، ممنون از اینکه نظرتون رو با ما درمیان گذاشتید. سعی میکنیم که مطالب مرتبط رو بیشتر کنیم و براتون آرزوی موفقیت داریم.

مرسییییییی

سلام دوست عزیز، امیدوارم براتون مفید بوده باشه

امتحان و کنکور

راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن

ایجاد انگیزه در دانش آموزان با چند راهکار موفق

چگونه برنامه ریزی درسی کنیم؛ نکاتی برای بهتر درس خواندن


چگونه ریاضی خود را قوی کنیم؟

۲۲ نکته اثبات‌شده برای موفقیت در کنکور و امتحانات

آخرین مطالب

کتاب موش ها و آدم ها؛ رمانی از جان اشتاین بک برنده جایزه نوبل ادبیات

نحوه دیلیت اکانت ایمو به شکل تصویری

فواید خنده درمانی چیست؛ ۷ فایده خنده برای سلامت ذهن و جسم

کتاب موبی دیک ؛ شاهکار خواندنی ادبیات کلاسیک آمریکا

قرص ترامادول چیست؛ عوارض ترامادول و راه‌های ترک آن

ترین های جهان

بهترین کشور برای مهاجرت در سال ۲۰۱۸ کدام است؟


ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت

کوچکترین کشورهای جهان که احتمالا هرگز نام آن‌ها را نشنیده‌اید


ثروتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۸


پرفروش ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۱۷

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

یکی از دغدغه های مشترک و مهم دانش آموزان، داوطلبان کنکور و بعضا دانشجویان، کمبود وقت است. فشرده بودن برنامه های درسی، کلاسهای فوق برنامه و نیاز به استراحت وقت اندکی را در اختیار دانش آموزان قرار میدهد. همانطور که در مطالب گذشته نیز گفتیم برنامه ریزی درست و اصولی برای فردی که قصد موفقیت دارد، یک باید محسوب میشود و هرکس که برای رسیدن به موفقیت برنامه ریزی نداشته باشد، مسلما برای شکست برنامه ریزی کرده است.

ولی تنها برنامه ریزی خوب نیست که باعث موفقیت شما میشود. در کنار برنامه ریزی باید از سایر تکنیکها نیز استفاده کنید که یکی از مهمترین این تکنیکها “خلاصه نویسی” است. هنگامی که با داوطلبین کنکور و یا سایر آزمونهای سراسری و دانش آموزان در مورد خلاصه نویسی صحبت میکنید در بیشتر موارد با یک پاسخ مواجه میشوید:

” وقت کافی برای خواندن مطالب درسی نداریم، خلاصه نویسی هم بکنیم؟! “

اگر شما نیز جزو این دسته افراد هستید و چنین پاسخی را درست میدانید، حتما این مطلب را تا انتها دنبال کنید. راز موفقیت بسیاری از رتبه های برتر، خلاصه نویسی درست است که میخواهیم با شما در میان بگذاریم ولی ابتدا اجازه دهید اشتباهات رایج در این زمینه را بررسی کنیم.

ابتدا باید بدانید که مفهوم خلاصه نویسی، این نیست که الزاما مطلبی را بنویسید بلکه یکی از راهکارهای خلاصه کردن مطلب، نوشتن مجدد آن است. راه دیگری که وجود دارد خط کشیدن زیر مطالب و یا هایلایت کردن آنها است. وقتی به کتاب بعضی دانش آموزان نگاه میکنید، متوجه میشوید که وی، زیر تمام سطرها و واژه ها خط کشیده است! و وقتی از او سوال میکنید، چرا زیر تمام موارد خط کشیده است پاسخ میدهد: “زیرا تمام موارد مهم هستند!”. خط کشیدن زیر تمام سطرها یکی از بزرگترین و شایعترین اشتباهاتی است که بین دانش آموزان دیده میشود.چگونه درست خلاصه نویسی کنیم

اشتباه دیگری که در بین دانش آموزان وجود دارد، نوشتن عین متن یا جمله در حاشیه کتاب و یا دفترچه شخصی شان است. این کار نه تنها خلاصه نویسی محسوب نمیشود بلکه باعث اتلاف وقت و درنهایت دلسردی و سردرگمی شما نیز میشود.

مورد بعدی که در زمره ی اشتباهات خلاصه نویسی قرار دارد، پراکنده نویسی است. هنگامی که شما خلاصه مطالب را به صورت پراکنده در برگه های جدا مینویسید، علاوه بر اینکه جستجوی مجدد آنها کاری سخت و زمانبر است، ممکن است به سادگی اطلاعات را گم کنید!

حال که دانستید انجام چه مواردی اشتباه است، باید روش درست را فرا بگیرید.

گفتیم که خط کشیدن زیر تمام موارد کاری اشتباه است و راه درست این است که باید تنها زیر واژگان و کلمات کلیدی که مفهوم متن را میرسانند خط بکشید. به عنوان مثال، تیتر قبلی، یعنی “اشتباهات رایج و مهم و در خلاصه نویسی” را مجددا مشاهده کنید و متن آن را دوباره ببینید ولی اینبار تنها واژگانی را که توپر (بولد) شده اند بخوانید! حال اگر بخواهیم متن فوق را خلاصه کنیم میتوانیم چیزی شبیه لیست زیر داشته باشیم:

» اشتباهات رایج در خلاصه نویسی

مزیت اینکار در این است که علاوه بر اینکه کلیدواژگان در ذهن شما تکرار میشوند و به آنها بیشتر دقت میکنید، یکبار نیز دوباره آنها را مینویسید و به طور ناخودآگاه آنها را به حافظه ی بلند مدت خود منتقل میکنید و هرگاه این لیست کوتاه را ببینید، مفهوم کل پاراگراف مذکور را به خاطر خواهید آورد.

مزیت دیگر خلاصه نویسی این است که اگر شما مفهوم درس را به خوبی درک کرده باشید، برای مطالعه مجدد نیازی نیست تمام متن را بخوانید، بلکه نکات تعیین شده (آنهایی که زیرشان خط کشیده اید) و مطالعه خلاصه نوشته ها کفایت میکند، به این ترتیب در مدت زمان کمتری میتوانید به تسلط برسید.

با توجه به چیزهایی که گفته شد، حال میدانید که خلاصه نویسی اتلاف وقت نیست. آری، برای نوشتن خلاصه مطلب زمان لازم است ولی مسلما زمانی که برای نوشتن خلاصه مطلب صرف میکنید بسیار کمتر از زمانی است که برای مطالعه کل متن نیاز دارید!! و این زمان بخصوص هنگامی که قصد تکرار مطلب را دارید جبران خواهد شد. اما برای خلاصه نویسی خوب باید نکاتی را رعایت کنید.

خلاصه نویسی یک هنر است و نیازمند تمرین و تکرار. شاید شما نتوانید در اوایل کار، خوب خلاصه نویسی کنید ولی مطمئنا با تمرین و تکرار این هنر را در خود تقویت خواهید کرد. برای خلاصه نویسی باید نکاتی را همیشه مد نظر داشته باشید و آنها را رعایت کنید:

در کنار برنامه ریزی و خلاصه نویسی تکنیکهای دیگری نیز وجود دارند که در مطالب بعدی به آنها میپردازیم ولی با انجام همین دو مورد نیز میتوانید تا حد زیادی موفقیت خود را در تحصیل و درس خواندن تضمین کنید.

سلام خیلی مطالبش خوب بود حال کردم

سلام من یه دانش آموز هستم در خلاصه کردن هم از چیز های که گفتید واقعا به دردم خورد واقعا ممنونم ازتون

سلام من خودم دانشجوی پزشکی و مشاور دانش آموز های کنکوریم این روش هایی که گفته شد واقعا مشکل خیلی از دانش آموزهاست وانجام دادن یا ندادن آنها دانش آموزهای قوی و ضعیف رو از هم جدا میکنه خیلیییییی ممنون بابت مطالبتون

سلام میـــــــــــــــــــسی خیلی خوب بود مخصوصا اون قسمت برنامه من تازه امروز خوندم و واو خیلی به نظرم کمک میکنه اووووم در پاسخ دوست گلم الـــــــاف باید بگم که اگه می خوای خلاصه نویسی کنی باید اون چیزی که تو مغزت حالت فعال داره یعنی گرفتی اون مطلبو رو کاغذ پیاده کنی حالا ممکنه کامل باشه که به هوش بستگی داره یا جزعی هردو درسته …من نمیخونم ولی مطلبو میگیرم زود اما… اراده ندارم واس خوندن خب امسالم نهمم خیلـــــــــــــی سال مهمیه چیکار کنم لطفا جوابمو زودددد بدید

درود بر شما و تمام کسانیکه دروجود انسانها ایجاد انگیزه مثبت میکنند.موفق و پیاینده باشید.

خیلی مطالبتون عالیه … مخصوصا بخش چه طور برنامه ریزی کنیم؟به من واقعا کمک کرد… الان که تعطیلات عیده تصمیم گرفتم..با همین روش یه برنامه ریزی کنم و از وقت های طلایی دوران عید استفاده بهینه ای داشته باشم.. ممنونم.. دانش آموز کلاس هشتم -مدرسه فرزانگان

واقعا سایت عالی دارین من امسال آزمون تیزهوشان دارم وراهنمایی های شما هم واقعا به دردم میخوره در ضمن میخواهم شما را به دوستانم هم معرفی کنم راستش من 1 روزه نزدیک به هشتا مطلب از ساییتتون خوندم

این روش خیلی عالیه خودم کاغذو 7*7 میبرم و برای خلاصه هر صفحه ازش استفاده میکنم همون دفعه اول کی مینویسم یاد میگیرم و آخر سر هم اونایی که نوشتمو حفظی از اول میگم و آخر شب یا اول روز کلمات کلیدی رو میخونم تا یادم بیاد یه روش دیگه هم اینه که جلوی تلویزیون بشینید ولی صداشو موت کنید درستونو بخونید اگه حوصلتون سر رفت سرتونو بالا بیارید اون وقت مغزتونو گول زدیدکه دارید تی وی میبینید در حالی که درس میخونید 🙂

مطالبتون عالی بود کمک زیادی بهم کرد ممنونم ازتون

لطفا اگر امکانش است یک برنامه ریزی خوب را در تصویر هایی که می گذارید، قراردهید من از تکنیک ها درس خواندن چیزی نمی فهمم.باتشکر

سلام . ی سوال : خلاص نویسی میتونه بعضی وقتا کامل نوشته بشع؟؟

در پاسخ به الاف

سلام اگر امکانش هست مثال بزنید تا بتونم راهنمایی کنم، در برخی مواقع مطلب را نمیشود خیلی خلاصه کرد ولی اینکه عینا خود مطلب را ذکر کنید، عملا خلاصه نویسی نکرده اید.

سلام من دانش آموز سال هشتم هستم.داخل بعضی از درس ها معلم گروه تشکیل میدهد.متاسفانه هربار به اجبار معلم من را سرگروه کردهاست.سرگروه ها هم که مسئولیتشان بیشتر از همگروه ها است. عاجزانه عرض کنم که همگروه ها همکاری نمیکنند و تنها حرفی که درمورد کارگروهی میزنم به تندی برخورد میکنند.معلم هم اجازه نمیدهد که همگروه های خود را تغییر بدهم.باور کنین سه ماه است که روح و جسمم در عذاب است.اگر میتوانید من را راهنمایی کنید!

واااااای سلام آفرین مطالب بدرد بخوری بود یه راهنمایی واسه خودتون جزوه بنویسید خیلی کمکتون میکنه مثلاتوی جزوتون- مطالب کلیدی – توضیح درس -سوالات رو بکار ببرید. واسه امتحانات نهاییتون خیلی کمک میکنه درضم من کلاس هفتمم بابای

باسلام ، مطالب خوبی گفتین.بسیار عالی..بنده درحفظ کردن شعر یه خورده مشکل دارم همچنین درنحوه ی خوندن شعر به نظرتون چکارکنم؟؟

من یه دانش آموزم مطالبتون خیلی مفیده من امسال آزمون تیزهوشانم دارم برام دعا کنید. مطالبتون واقعا عالیه ….

در پاسخ به فاطمه

دعا می کنم ولی یه نصیحت خواهرانه بهت دارم اگه قبول شدی نرو @-}–

در پاسخ به ناشناس

چرااااااااا

در پاسخ به الهه

اگه حوصله ی تکالیف زیادو داری و میتونی سازگار بشی برو البته خودم تیزهوشان میخونم که اینو میگم

مطالب مفیدی بود ممنون

چگونه درست خلاصه نویسی کنیم

سلام من امسال کنکور ارشد دارم. مطالبتون خیلی کمکم کرد. بااینکه مدت زیادیه درس میخونم اما نکات شما خیلی برام مفید بود.

سلام من بدنم نسبت به قدم لاغر تره.من خواستم برم بدن سازی اما از هر کی میپرسم میگه نرو شما رها دیگه ای مد نظر دارید؟؟؟

سلام عالی بود من هم این مطلبوخوندم هم بخشای دیگه … ی دنیا تشکر

واقعا مطالبتون عالی و دقیقه به من که خیلی کمک کرد ممنونم

میتونید برای جبر و حسابان و هندسه پایه هم آموزش و تست کتاب معرفی کنید؟

ممنون … بسیار مفید و آموزنده …

thanks … these are really helpful …

ممنونم … مطالب تون بسیار مفید هست

سلام میشه درمورد خلاقیت و طرح شبکه ای مغز بیشتر مطلب بنویسید چون این روش بهتر از خلاصه نویسی هست.

در پاسخ به sara

سلام ممنون عالی بود واقعا فقط اگه میشه بگیدچه جوری به بعضی ازاون درس هایی که بدمون میاد علاقه مندشیم جواب بدیدلطفا

با تشکر از مطالب مفیدتون.

ممنون. واقعا مطالب مفیدی بود و باعث شد من در روش مطالعه ی خود تجدیدنظر کنم:-)

عالی بود مرسی

مطالب بسیار عالی و مفید بود … یه پیشنهاد داشتم اگه بین مطالب عکس های فانتزی بیشتری بذارید صفحه و مطالب جذاب تر و چشم خواننده کمترخسته میشه.

در پاسخ به فاطمه

سلام ممنون از پیشنهادتون، در مطالب جدید از این ایده بیشتر استفاده خواهیم کرد.

motshakeram az site khubetun…

خلاصه نویسی همیشه یکی از بزرگترین مشکلات من بوده ولی نکته های شما خوب بودن امیدوارم در عمل هم کارامد باشن! از نوشته خوبتون ممنون

خیلی ممنون عالی بود

سلام ممنون از بابت اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید که به ما کمک کردید

وئوئو

سلام 1-ممنون از متن های خوبتون و خسته نباشید 2-با اجازه انتقاد دارم: متناتون خیلی طولانیه حاشیه و کلمات اضافی زیاد داره 3-پیشنهادم براتون:متن کوتاه و پرجحم و محتوی بنویسید 4-من یه پشت کنکوریم که برنامه ی درس و بدرد بخوری ندارم و بدلایلی هم نمیتونم برم پیش مشاور میشه کمکم کنید + راهنمایی بیشتر؟ 5-ممنونم ازتون

در پاسخ به زهرا عابدی

سلام خیلی ممنون از انتقادی که مطرح کردید، حتما بررسی خواهد شد و اقدام مناسب صورت خواهد گرفت. در خصوص برنامه ریزی درسی به صورت کامل در مبحث زیر (در 2 قسمت) صحبت کردیم که میتونید استفاده کنید: » چطور برنامه ریزی خوب داشته باشیم؟

بسیار عالی بود

سلام میخواهم مطالب بیشتر و دقیق تری را، در مورد نحوه خلاصه نویسی بدانم اگر میشود توضیح دهید. با تشکر.

در پاسخ به Alireza

سلام مهمترین نکات خلاصه نویسی در مطلب عنوان شده اند اگر جایی برای شما مفهوم نیست و یا سوالی ایجاد شده بفرمایید تا پاسخ داده شود.

سلام من یه دانش آموز کلاس اول دبیرستانم و واقعا بعضی از مطالب کتاب رو درک نمیکنم حتی بعضی وقتها با وجود خلاصه نویسی و اینکه فکر میکنم مطلبرو درست فهمیدم نمره هام در حد 16 میشه نمیدونم چیکار کنم لطفا کمکم کنید

در پاسخ به hasti

سلام در اینصورت به طور کامل مطالب را درک نکردید، با تمرکز بیشتر مطالعه کنید و روی موضوع فکر کنید. میتونید از کتابهای کمک آموزشی هم برای درک بهتر و ساده تر مطالب کمک بگیرید.

در پاسخ به hasti

آخ حرف دل منو زدی ا تمرکز کامل رو هم دارم اما …………………………….

در پاسخ به سپیده

سلام من دانش آموز سوم دبیرستان هستم و امسال امتحان خرداد نهایی است و من باید درس بخوانم تا موفق باشم اما زیاد تو درس هام موفق نیستم و تمرکز کافی ندارم. به نظر شما باید چیکار کنم

محصولات و کتابهای آموزشی عصرعلم را در این بخش مشاهده کنید.

ورود به فروشگاه

با کسب مهارت به صورت کاربردی، برای خودتان کار و درآمدزایی ایجاد کنید!

لیست دوره ها

راهنمای لغو عضویت

© ۱۳۹۷-۱۳۸۸ تمامی حقوق مادی و معنوی بر اساس موارد ذکر شده در مرام‌نامه‌ی عصرعلم محفوظ می‌باشد.

چگونه درست خلاصه نویسی کنیم
چگونه درست خلاصه نویسی کنیم
10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.