چگونه علاقه خود را بشناسیم

خواص دارویی و گیاهی

چگونه علاقه خود را بشناسیم
چگونه علاقه خود را بشناسیم

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.

آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

پیدا کردن و دنبال کردن علایق واقعی تان اینقدرها هم ساده نیست. درون آدم ها شبیه به یک اقیانوس است، اقیانوسی شگفت انگیز و پر رمز و راز. باید تمام قدرت، زمان و تلاش تان را به کار ببرید تا اقیانوس درون تان را عمیقا کاوش کنید. باید عمیق و عمیق تر بروید. همین که به تهِ اقیانوس وجودتان می رسید، می بینید دیگر رازی وجود ندارد و همه چیز واضح است. تمام چیزهایی که باید راجع به باطن تان بدانید را کشف کرده اید. البته این کار سختی است. در این مقاله خواهید دید چطور می‌شود علایق واقعی‌تان را بشناسید و آنها را دنبال کنید.

چگونه علاقه خود را بشناسیم

سال‌ها پیش کتابی را مطالعه می کردم و سعی داشتم از روی دستورالعمل هایش علایق ام را پیدا کنم. همه چیز خوب پیش می رفت تا به جایی رسیدم که باید روحم را کاوش می کردم، یک باره حالم بد شد و دل درد گرفتم، همه ی اینها به خاطر آشفتگی های درونم بود.

معده ام اسیدی شده بود. به خاطر فکر کردن به جواب سؤال هایم، استرس خیلی زیادی داشتم و نمی توانستم با آن کنار بیایم. اما چرا؟ وقتی متوجه شدم نمی دانم به کجا می خواهم بروم و از خودم چه می خواهم حسابی عصبانی می‌شدم. بیست‌ و‌ چند سال از زندگی ام گذشته بود و در مسیرم گم شده بودم.

بعد از مدتی متوجه شدم ایراد کار کجاست، وقتی ۱۹ سالم بود می دانستم چه می خواهم، اما من بزرگ شده بودم و علایقم هم رشد کرده بود. طبیعتا نیازهایم هم متفاوت بودند. نمی توانستم تفاوت بین نیازهای طبیعیِ فعلی و علایق قدیمی‌ام را تحمل کنم.

اگر شما هم، چنین تجربه ای دارید و جایی در زندگی تان گیر افتاده اید، این مقاله را تا انتها بخوانید، چون احتمالا به شما کمک خواهد کرد.

برای یافتن و دنبال کردن علایق واقعی تان باید سخت تلاش کنید، اگر قلب تان ضعیف است، کلا دورش را خط بکشید! برای پیمودن این مسیر باید شجاع باشید و ترس‌ها، نگرانی ها و تردیدهای سر راه تان را دور بریزید. شاید پیمودن این مسیر آسان نباشد، اما من دوست دارم آن را طی کنم. چون فکر می کنم تنها راهی است که می‌توانم با پیمودنش خوش حال و راضی باشم.

در این مقاله سؤالاتی را خواهید دید که به شما کمک می‌کنند مسیر دلخواه‌تان را بیابید و آن را دنبال کنید. این پرسش‌نامه مثل یک جلسه ی کوتاه آموزشی است؛ می توانید از این پرسش ها برای انجام هرکاری استفاده کنید و فقط مختص پیدا و دنبال کردن علایق نیست.

قبل از شروع، قلم و کاغذی آماده کنید تا جواب هر سؤال را یادداشت کنید. این کار به شما کمک می کند بر ترس‌ها و تردید های‌تان غلبه کنید. همیشه به یاد داشته باشید برای عمل کردن و گام برداشتن، لازم نیست حتما علایق تان را بشناسید. معمولا این فقط بهانه‌ای است برای ساکن ماندن و تغییر نکردن. وقتش که برسد، علایق‌تان شما را پیدا می‌کنند! موقع جست‌وجو برای پیدا کردن شان، هر کاری که لازم است انجام دهید، منتظر نمانید.

این یک سؤال اساسی و بسیار مهم است. بایدها و نباید ها را کنار بگذارید. آنچه جامعه، والدین یا دوستان تان از شما می‌خواهند را کاملا فراموش کنید. چیزی که شما را زنده نگه داشته چیست؟ چه چیزی آتش درون تان را شعله‌ور می‌کند؟

اولین بار این سؤال را از مایکل نیل (Michael Neil)، مربی‌ای که شهرت جهانی دارد، شنیدم. اولِ کار، ذهنم را کاملا منجمد کرد، اما وقتی صبر کردم تا ترسم فروکش کند، قدرت فوق العاده ی این سؤال را درک کردم. روی این سؤال وقت بگذارید و پاسخ تان را بنویسید. این سؤال برای تان روشن می کند که چه چیزی شما را در همین لحظه خوشحال می کند، حتی اگر در آینده به هدف خاصی منجر نشود.

چه چیزی شما را از یافتن و دنبال کردن علایق یا رؤیاهایتان منع می کند؟ تا به‌حال چه چیزی سر راه تان ایستاده است؟ آن را می شناسید؟

این یک سؤال تعیین کننده است چون روش حل بقیه ی سؤالات را تعیین می کند. اگر ندانید چه چیزی مانع حرکت تان است، چطور می‌توانید از آن عبور کنید؟

سر رشته ی کار را از سؤال شماره ی ۳ بگیرید و عمیق تر بروید. اگر ترسیده اید، از خودتان بپرسید که دقیقا از چه می‌ترسید؟ وقتی برای اولین بار متنی را نوشتم، از اینکه مردم نوشته ام را نپسندند یا کارم قابل قبول نباشد، خیلی می‌ترسیدم.

جواب سؤال شماره ی ۳ را در ذهن تان بیاورید. بیایید با همان مثال ترس ادامه بدهیم. باید از خودتان بپرسید که ترس چطور از پیشرفت تان جلوگیری می کند؟

در مورد خودم ترس مرا گیج، دست پاچه و مضطرب می کرد. این حس مرا فلج کرده بود و باعث می شد در ذهنم داستان‌های نا امید کننده ای ببافم که مانع حرکتم می شد.

وقتی می خواهید چیزی که مانع پیشرفت‌تان است را پیدا کنید، به‌جای یک مانع به یک فرآیند می رسید. ممکن است ترس به تصویری ذهنی یا حسی در بدن تان تبدیل شده باشد. یک‌عالمه راه‌حل برای این مشکلات وجود دارد، می‌توانید طرز فکرتان را در مورد ترس عوض کنید یا احساس بدی که نسبت به آن دارید را از بین ببرید.

بیایید دوباره همان ترس را در نظر بگیریم: ترس چطور مانع این می‌شود که علاقه و رویای خود را بیابید؟

اگر می ترسید که خودتان رؤیاهایتان را خراب کنید، باید با خودتان کنار بیایید. اگر هم از آنچه مردم در موردتان فکر می کنند می ترسید، باید بگویم که این طرز تفکر شماست که ترسناک است، چون خودتان، خودتان را می‌ترسانید. همه ی این موارد در درون تان اتفاق می افتد نه بیرون و شما می توانید با وجود حس ترس به سمت جلو حرکت کنید.

در مورد خودم، اگر همه ی مشکلاتم همین الان حل می‌شدند، من شجاع تر و پر جنب و جوش تر می‌شدم و خودم و دستاوردهایم را به سطح بالاتری ارتقا می‌دادم.

شاید خنده‌دار به نظر برسد اما من همین حالا هم دارم این کارها را انجام می‌دهم.

حالا برگردیم به اصل سؤال. وقعا ببینید اگر هیچ مشکل، دغدغه یا ترسی نداشتید، «شما» چه کار می کردید؟

از انجام دادن چه کارهایی لذت می برید؟ من وقتی شروع کردم برایم واضح بود. من عاشق رشد و توسعه ی فردی و کسب و کار آنلاین بودم. زندگی‌ام حول این دو مورد می چرخید و هنوز هم همین طور است. هر چیزی را که بتوانم می‌خوانم، گوش می کنم و … . ولی قبل از اینکه کارم را شروع کنم به خودم ایمان نداشتم. آخر سر متوجه شدم که برای شروع لازم نیست به خودم باور داشته باشم، کافی است شروع کنم.

بعضی از مردم علایق شان را زنده‌به‌گور کرده اند. یا کسی به آنها گفته که رسیدن به رؤیاهایشان غیرممکن است یا خودشان این طور فکر می کنند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید به گذشته تان نگاه کنید. از انجام دادن چه کارهایی لذت می بردید؟ چه چیزی به زندگی تان شور و هیجان، هدف و تکامل می بخشید؟

خیلی از افرادی که به مشاور مراجعه می کنند، معتقد هستند که نمی دانند چه می خواهند و اگر از آنها بپرسید: «این را از کجا می دانید؟» کاملا گیج می شوند چون هیچ وقت به آن فکر نکرده اند. این سؤال روزنه های جدیدی را در ذهن شان باز می کند. شاید آنها بگویند: «چون این طور حس می کنم.» و شما ‌می‌توانید بپرسید: «که اینطور، خب تا حالا شده که احساسات تان اشتباه باشند؟» این سؤال، آغاز کار است. من به شما توصیه می کنم این سؤال را از خودتان بپرسید، چون هر آنچه از نظر شما درست است الزاما همیشه درست نیست و این تنها «باور» شماست.

اگر علایق تان را نمی شناسید، از خودتان بپرسید که چطور خود شما مانع پیدا کردن علایق تان می شوید یا چطور به هر نحوی، مانع اقدام هستید؟

چه کار می کنید که باعث می شود علایق تان را نشناسید و اینکه چه کار باید انجام بدهید تا آنها را کشف کنید؟ این کار در مورد دنبال کردن علایق تان هم جواب می دهد. چطور خودتان مانع پیشرفت تان می شوید و چطور می توانید این موانع را دور بزنید؟

این یکی خیلی جالب است. فرض کنید قرار است به من یاد بدهید چطور می توانم علایقم را پیدا نکنم یا چطور به سراغ آنها نروم یا هر چیز دیگری که مانع تان است، چطور این کار را انجام می‌دهید؟

فرآیند این اشتباهات را بنویسید. وقتی از کلِ آن آگاه شوید، می بینید تمام این مشکلات از مراحل مختلفی تشکیل شده‌اند که واقعا مسخره به نظر می آیند. این کار به شما کمک می کند که هر بار، سَر و‌ کله ی این مشکلات پیدا شد آنها را دم حجله بُکشید.

اغلب مردم فکر می کنند که هیچ وقت علایق شان را نشناخته اند، اما واقعیت این است که آنها همیشه به خود دروغ گفته‌اند. برای همه ی ما حداقل چند مرتبه شده است که لحظاتی و در حین انجام برخی کارها از زندگی لذت ببریم. علاقه ی شما حتما نباید یک مورد خاص باشد. می تواند جاری بودن و لذت بردن از همین لحظه ها باشد.

خیلی سخت نگیرید!

از کجا می‌توانید بفهمید که به درستی علاقه تان را شناسایی و مسیر رسیدن به رؤیاهایتان را انتخاب کرده اید؟

چه نشانه های داخلی یا خارجی ای وجود دارد؟ این یک سؤال خیلی خوب است که برای تان روشن می کند که چطور می‌توانید بفهمید به هدف واقعی تان دست یافته اید یا حتی در مسیر درست قدم برمی‌دارید.

چگونه علاقه خود را بشناسیم

این نسخه‌ای دیگر از سؤال ۱۵ است. چه چیزی در زندگی تان باید تغییر کند تا حس کنید یک معجزه اتفاق افتاده است؟

اگر با پیدا کردن علایق تان مشکل دارید، برای اینکه آنها را کشف کنید چه چیزهایی باید تغییر کند؟

فکر کنید «سوپرمن» یک معجون جادویی به شما داده که از شکست خوردن جلوگیری می کند. با آن چه کار می کردید؟

یک کتاب می نوشتید، وبلاگ نویسی می کردید، در جمع سخنرانی می کردید یا در کوچه و خیابان مردم را بغل می کردید؟

این راهی عالی است تا عمیق تر کاوش کنید. وقتی علایق تان را پیدا کردید چه کار می‌کنید؟ وقتی زندگی رؤیایی‌تان را تجسم کردید، چه کار می کنید؟ چیزی هست که آن را به تعویق انداخته باشید؟ خیلی از مردم فکر می کنند اگر اهداف را نشناسند یا علایق شان را پیدا نکنند، نمی توانند کارهایی که واقعا دوست دارند را انجام دهند.

اما در حقیقت آنها به خودشان دروغ می گویند. آیا شما هم همین طور هستید؟

اگر شما فقط وانمود می‌کردید که می دانید علایق تان چیست، چه کار می کردید؟

اگر وانمود می کردید که این موضوع برای تان واضح است، قدم بعدی تان چه بود؟ این یک سؤال مهم است که باعث می‌شود هر چیزی که به آن ایمان ندارید را کنار بگذارید و به شما اجازه می‌دهد در مورد دست‌یافتنی‌ها، رؤیا‌پردازی کنید.

اگر مجبور نبودید برای لذت بردن از زندگی تان علایق تان را بشناسید چه اتفاقی می افتاد؟

من در مورد به‌دست آوردن چیزهای تازه، صحبت نمی کنم. شما از قبل هر چیزی که برای شاد بودن، لذت بردن و رضایت داشتن لازم است را داشته اید.

سوالم این است: اگر تحقیق را رها کنید، بیرون بروید و تفریح کنید چه می شود؟

چه چیزی شما را زنده نگه داشته است؟

در مورد من، کمک کردن به مردم برای غلبه بر محدودیت هایی که با آنها دست‌و‌پنجه نرم می کنند، پیدا و دنبال کردن علایق‌شان و کسب درآمد از کاری که دوستش دارند، خیلی مهم است.

این یک سؤال عالی است! هر چه دل تنگ تان می خواهد بنویسید.

صورت سؤال را بالای یک برگه ی سفید بنویسید و هر چیزی که در عرض ۳۰-۲۰ دقیقه به ذهن تان می رسد (هر چقدر هم به دردنخور باشد اشکالی ندارد) روی آن بنویسید و نتیجه اش را ببینید.

این سؤالی است که عمیقا شما را به سمت آنچه می خواهید هدایت می کند. این سؤال را بارها و بارها از خودتان بپرسید تا به جایی برسید که فراتر از مرز کلمات است.

یکی از مراجعه کنندگان به مراکز مشاوره در پاسخ به این پرسش دنباله ی زیر را نوشته است:

کمک کردن به مردم >> درآمد خوب و آسان >> تحقق یک رؤیا >> شناخته شدن >> احساس کمال و شادی

درنهایت، چیزی که او واقعا می خواست احساس کمال و شادی بود. او به این نتیجه رسید که قبلا هم به کمال رسیده و شاد بوده است. پس قبلا به چیزی که همیشه می خواسته رسیده است. این بهترین جایی است که می توان کار را شروع کرد.

اگر تا ۵، ۱۰ یا ۲۰ سال بعد، علایق تان را پیدا و دنبال نکنید، زندگی تان چه شکلی می شود؟

خوشحال خواهید بود؟ از اینکه هیچ کاری نکرده اید افسوس می خورید یا مشکلی ندارید؟

اغلب مردم افسوس می خورند، من می دانم یکی از آنها خواهم بود. به همین دلیل است که با وجود تمام وحشتی که دارم، همین الان شروع می کنم.

اگر همین امروز شروع کنید زندگی تان چه شکلی خواهد بود؟ زندگی تان ۵، ۱۰ یا ۲۰ سال بعد چطور خواهد بود؟ آیا راضی، خوشحال و کامل خواهید بود؟

همچنین به یاد داشته باشید این اصلا به این معنی نیست که باید در آینده شاد باشید و به زمان حال فکر نکنید. باید کاری انجام بدهید که آن را دوست دارید و در عین حال، هم الان و هم در آینده از آن لذت ببرید.

آخرین سؤال این است که همین الان چه کار می توانید انجام بدهید؟ اگر هنوز در مورد علایق تان شک دارید، همین الان چه کار می توانید انجام دهید تا به شناخت آنها نزدیک تر شوید؟

اگر هم علایق تان را می شناسید، برای دنبال کردن آنها چه کار می توانید انجام بدهید؟

برای داشتن یک زندگی پر شور و هیجان، باید اقدام کنید.

بیایید یک جمع بندی داشته باشیم. این مقاله ی سنگینی است، چون اگر قدم‌به‌قدم جلو آمده اید و پاسخ ها را یادداشت کرده اید، حتما چیزهایی را در مورد خودتان کشف کرده اید که قبلا نمی دانسته اید.

اگر این مقاله را خوانده اید اما چیزی یادداشت نکرده اید، حتما به عقب برگردید و این کار را انجام دهید.

اگر هنوز هم نمی خواهید این کار را انجام دهید، پس شما انتخاب کرده اید که همین جایی که هستید بمانید و تا زمانی که خودتان با این موضوع مشکلی ندارید برای هیچ‌کس اهمیتی نخواهد داشت.

اگر هم منتظر یک معجزه هستید، لطفا این کار را نکنید، چون درنهایت شما تنها کسی هستید که می توانید زندگی رؤیایی‌تان را خلق کنید.

برگرفته از: wealthygorilla lifehack

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var script = document.createElement(‘script’);
script.type = ‘text/javascript’;
var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’;
script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild(script);

متاسفانه من خیلیاشو متوجه نشدم نمیدونم مشکل کار من کجاس که متوجه سوالات نمیشم لطفا جواب منو بدید خیلی سر در گمم

اگه دقیقتر اشاره کنید کدوما واضح نیستن، بهتر میتونیم کمکتون کنیم.

ممنونم .جالب بود :*

نخست سپاس برای خود مقاله. این مقاله توصیه‌ی چطور بود، مطلب مفیدیه ولی راستش عکسش خیلی برام جذاب بود!! کلیک کردم که عکس اصلی را در سایز بزرگ ببینم. لبخند بزرگی به لبم آورد…

انگیزه

معرفی کتاب تا آهنگ درونت هست وقت مردن نیست

اگر می‌خواهید شادتر زندگی کنید به این چیزها اهمیتی ندهید

افزایش سطح دوپامین در مغز با ۱۰ راهکار طبیعی

تجربه نزدیک به مرگ و روایت‌هایی از تجربه‌کنندگان آن

۱۰ فکر مثبت که وجودشان برای رسیدن به هدف ضروری است

آخرین مطالب

نحوه دیلیت اکانت ایمو به شکل تصویری

فواید خنده درمانی چیست؛ ۷ فایده خنده برای سلامت ذهن و جسم

کتاب موبی دیک ؛ شاهکار خواندنی ادبیات کلاسیک آمریکا

قرص ترامادول چیست؛ عوارض ترامادول و راه‌های ترک آن

کتاب تابوت های دست ساز؛ رمانی جذاب، جنایی و دلهره‌آور

ترین های جهان

بهترین کشور برای مهاجرت در سال ۲۰۱۸ کدام است؟


ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت

کوچکترین کشورهای جهان که احتمالا هرگز نام آن‌ها را نشنیده‌اید


ثروتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۸


پرفروش ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۱۷

۱۰ عبارتی که بهتر است هرگز در گوگل جستجو نکنید

۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز

چگونه علایق خود را بشناسیم

یکی از سخت ترین مسائلی که می تواند زندگی افراد را تحت الشعاع قرار دهد انتخاب و تصمیم گیری است. تقریبا تمام افراد زمانی که پای انتخاب به میان می آید دست و پای خود را گم می کنند و نمی دانند چطور باید بهترین انتخاب را داشته باشد که بعدا با مشکل مواجه نشوند. مخصوصا زمانی که انتخاب ها با علایق مرتبط باشند قطعا این کار سخت تر از مواقع دیگر خواهد بود، چون اکثر افراد با علایق خود به درستی آشنایی ندارند برای همین نمی دانند در انتخاب های خود چه چیزی بیشتر با علایقشان جور خواهد شد و چطور علایق می تواند در انتخاب آن ها لحاظ شود.

شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که دقیقا نمی دانید به چه چیزهایی علاقه دارد و نمی دانید انتخاب هایتان باید با توجه به چه چیزی انجام شود. در نظر گرفتن علایق چیزی است که همه ی ما بارها آن را شنیده ایم ولی کمتر به این موضوع پرداخته می شود که واقعا به چه چیزی علاقه داریم و چگونه باید این علایق را به روش درستی تشخیص دهیم تا بتوانیم به موفقیت فردی در زندگی دست پیدا کنیم.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار با روش هایی که در این مطلب به آن می پردازیم، می توانید تا حد زیادی با علایق خود آشنا شوید و در زمان های مختلف از آن ها در انجام کارهایتان استفاده کنید. در صورتی که علایقتان را به خوبی شناسایی نکنید قطعا راه رسیدن به موفقیت برایتان بسیار سخت خواهد بود و به سختی می توانید خود را برای رسیدن به موفقیت آماده کنید. بنابراین برای شناسایی علایق خود بهتر است هرچه زودتر تلاش خود را آغاز کنید و خود را برای رسیدن به موفقیت در زندگی فردی آماده کنید.

چگونه علاقه خود را بشناسیم

شناخت چشم انداز مناسب

با شناخت چشم انداز مناسب چطور علایق خود را بشناسیم. اولین قدم برای شناخت علایق می تواند داشتن چشم انداز قوی و مسیری مشخص برای رسیدن به هدف باشد. باید در زندگی خود تلاش کنید تا هر چه سریع تر با علایقتان آشنایی پیدا کنید و به درک درستی از خودتان برسید. زمانی که از چشم انداز مناسبی در زندگی خود برخوردار باشید، می توانید به راحتی علایقتان را شناسایی کنید و از این مطمئن باشید که از یک سری چیزها در زندگی خوشتان می آید و با رغبت بعضی از کارها را انجام می دهید.

داشتن دید منفی و نداشتن تعریف صحیحی از زندگی باعث می شود تا نتوانید به راحتی علایق خود را شناسایی کنید و تصور کنید به هیچ چیزی در زندگی تان علاقه ندارید. در صورتی که داشتن یک هدف مشخص می تواند به شما کمک کند تا با انرژی هرچه تمام تر به فعالیت های بپردازید و به علایق خود بهتر پی ببرید. با این کار راحت تر علایقتان را شناسایی خواهید کرد و به هدفتان دست پیدا کنید.

یکی از اشتباه ترین کارها در یافتن علایق این است که دائم به خودتان تلقین کنید به هیچ چیزی علاقه ندارید! این کار ممکن است شما را به فردی بی انگیزه و ضعیف تبدیل کند که نتواند علایق خود را پیدا کند. باید در همه ی فرصت های زندگی تان تلاش کنید تا علایق خود را کشف کنید تا به موفقیت فردی در زندگی دست پیدا کنید.

باید تا جایی که ممکن است در همه ی فعالیت هایتان به علایقتان توجه داشته باشید و بدانید دقیقا انجام چه کاری حال شما را خوب خواهد کرد. یکی از مهم ترین راهکارها در پیدا کردن علاقه این است که با افراد با انگیزه رفت و آمد کنید، این افراد می توانند دیدتان را به زندگی به طرز اعجاب انگیزی تغییر دهند چون افراد با انگیزه در همه ی لحظات زندگی خود در حال پرداختن به کارهایی هستند که از آن لذت می برند.

شناسایی مسائل عمقی علایق

بعد از این که توانستیم حداقل چند مورد از علایق و چیزهایی که دوست داریم را شناسایی کنیم باید بتوانیم به لایه های عمیق آن دست پیدا کنیم. مثلا در صورتی که تمایل به انجام ورزش های حرفه ای و ادامه ی آن در سطح های بالا دارید باید بدانید چه چیزی باعث شده تا این علاقه در شما رشد پیدا کند و به این سطح برسد؟! باید قبل از این که به مسائل عمیق فکر کنید از علایق خود به طور کامل آگاهی پیدا کنید و به صورت دقیق آن ها را شناسایی کنید.

باید این نکته را بدانید که در پشت هر علاقه ای چند عامل پنهان وجود دارد که باید به شناسایی آن ها بپردازید، مثلا اگر علاقه به ورزش حرفه ای را موردبررسی قرار دهید خواهید دید در پشت این علاقه قطعا میل به افزایش قدرت و یا معروفیت و گزینه های دیگری وجود خواهد داشت. البته در تمام افرادی که ورزش را به صورت یک حرفه انجام می دهند این علایق پنهان وجود نخواهد داشت بلکه از هر فردی تا فرد دیگر می تواند تفاوت بسیار زیادی داشته باشد.

شناسایی علایق کاری نیست که به راحتی صورت بگیرد و شما باید تا جایی که ممکن است علایقتان را به صورت عمقی موردبررسی قرار دهید، باید عواملی که در ایجاد این علاقه در وجودتان دخیل بوده اند را پیدا کنید تا با استفاده از آن ها بتوانید سایر علایقتان را هم پیدا کنید. عمدتا داشتن یک علاقه ی منحصر به فرد در یک فرد می تواند علایق دیگری را نیز در او آشکار کند که با بررسی های دقیق تر می توان به وجود این علایق دست پیدا کرد و به موفقیت فردی در زندگی رسید.

جمع کردن همه علایق در یک جا

با جمع کردن همه علایق در یک جا چگونه علایق خود را بشناسیم. جمع کردن همه ی علایق در یک جا می تواند به شما کمک کند تا علایق مختلف خود را به راحتی شناسایی کنید. در ابتدا باید بتوانید همه علایقتان را شناسایی کنید و بعدازآن همه ی آن ها را در نقطه ای یکسان جمع کنید، این کار باعث خواهد شد تا بتوانید از ارتباطات این موارد با یکدیگر آگاهی پیدا کنید. قطعا در ابتدا یافتن ارتباط میان چند مورد مختلف می تواند برایتان بسیار سخت و گیج کننده باشد، ولی با تفکر بیشتر روی علایق خود قادر خواهید بود ارتباط علایق مختلف را به راحتی پیدا کنید.

مثلا ممکن است فردی باشید که از موسیقی و ورزش لذت می برد و به حمایت از حیوانات علاقه ی بسیاری داشته باشد و نتوانید بین این علایقتان ارتباطی پیدا کنید، ولی بدانید همین علایق هستند که رفتار شما را خواهند ساخت و در بین تمام این علاقه ها می توانید عامل مشترکی را پیدا کنید، این گونه قادر خواهید بود به موفقیت فردی در زندگی دست یابید.

تمایز میان علایق و سرگرمی ها

یکی از مهم ترین نکات در پرداختن به علایق این است که فرد بتواند میان علایق و سرگرمی هایش تمایزی قائل شود. باید بدانید بسیاری از چیزها ممکن است در گروه علایقتان قرار بگیرند ولی نتوانید مثلا آن ها را در زمینه های حرفه و برای کسب و کارتان به کار بگیرید. مثلا ممکن است در اوقات فراغت خود به نقاشی بپردازید و از این کار لذت ببرید، ولی اگر بخواهید از آن به عنوان کسب درآمد استفاده کنید و با استفاده از آن کسب و کاری را راه اندازی کنید، قطعا ممکن است با علایقتان فاصله پیدا کنید و لذتی که برایتان داشته از بین برود.

قبل از این که سرگرمی های خود را به کسب و کار تبدیل کنید باید بدانید ممکن است یک سری از عوامل موجود در سرگرمی تان تغییر کند تا بتوانید به راحتی از آن درآمد کسب کنید. مثلا ممکن است لازم باشد قسمتی از کارتان را بنا بر سلیقه ی مشتری تغییر دهید به صورتی که از انجام آن لذت نبرید و موردپسندتان نباشد یا لازم باشد برای سرعت بخشیدن به کارتان مقداری از کیفیت کارتان را بکاهید.

افزایش شجاعت

یکی از نکاتی که همواره باید به آن توجه کنید این است که گاهی افراد به تنبلی عادت می کنند و نمی توانند به راحتی با چالش هایی که در زندگی شان به وجود می آید روبه رو شوند. در این مواقع قطعا لازم است افراد تا جایی که لازم است سبک زندگی خود را تغییر دهند و ترس های بیهوده را از خودشان دور کنند. باید تا جایی که ممکن است شجاعت را در همه ی قسمت های زندگی خود به کار گیرند تا بتوانند به علایق خود بیشتر از همیشه توجه کنند تا به موفقیت فردی در زندگی دست یابند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وبسایت

خوشبختی ما در سه جمله است : تجربه از دیروز استفاده از امروز امید به فردا است.                                     
نبوغ را مي توان به عبارت ديگر، پشتكار و ردباري و شكيبايي گفت.                                     
پيروزي نصيب كساني مي شود كه بيش از همه استقامت دارند.                                     
راز موفقيت را در زندگي كساني آموختند كه در زندگي موفق شده اند.                                     
راز موفقيت در ثبات قدم نهفته است.                                     
جديت و پشتكار مقصد را نزديك تر مي كند.                                     
وقت سعادت مند بودن امروز است نه فردا.                                     
به ياد داشته باش كه براي موفقيت بيش از همه چيز به اراده و تصميم نياز داري.                                     
دشواري تنها عاملي است كه موفقيت نهايي مان را تضمين مي كند.                                     
اگر يك بار كاري را با موفقيت انجام داده باشيد، باز هم مي توانيد.                                      
علاقه، انديشه و مطالعه چيزهايي هستند كه شما را به سوي موفقيت سوق مي دهند.                                      
اگر كسي استعداد طبيعي داشته باشد باز هم بايد براي موفقيت تمرين كند و آماده شود.                                      
بردن همه چيز نيست ولي تلاش براي بردن چرا.                                      
به طرف يك هدف هدفگيري كن                                      
موفقيت حق شماست                                      
موفقيت، مجموعه اي از تلاش هاي كوچك روزانه است                                      
و ما را ايستاده آفريد تا ايستادگي را از ياد نبريم                                      
موفقيت در زندگي، مرهون اراده است، نه مغز                                      
شايد سخت باشه… ولي شيرين و ممكنه                                      
موفقيت پيش رفتن است نه به يك نقطه پايان رسيدن                                      
انسان زاييده شرايط نيست، خالق آنهاست                                      
توانايي كودك شما بيش از آني است كه به نظر مي رسد                                      
هر كودكي كه پا به دنيا مي گذارد، آمادگي آن را دارد كه به بهترين شكل پرورش يابد                                      
اساس تشخيص ناتواني يادگيري، بر اجراي آزمون هاي انفرادي هوش و موفقيت تحصيلي مي باشد                                     

چگونه علاقه خود را بشناسیم

چگونه علایق تحصیلی خود را بشناسیم؟

لحظات انتخاب، لحظاتي حساس هستند؛ چرا که با تصميم­گيري درباره‌ روش يا موضوعي خاص، فرد سرنوشت خود را رقم مي‌زند.عوامل متعددي بر انتخاب رشته دانشگاهي افراد تاثير مي‌گذارند. بعضي از اين عوامل به فرد و برخي ديگر به جامعه برمي‌گردند؛ در اين ميان، از آنجا که دانش­آموز در اين دوره پس از انتخاب رشته، شروع به ساختن سرنوشت خود مي­کند و آينده خود را طرح­ريزي مي­کند، انگيزه براي تلاش و فعاليت از اهميت ويژه­اي برخوردار است. دانش­آموزي که به رشته­اش علاقه دارد و تصوير نسبتاً روشني از آينده شغلي خود دارد، انگيزه بيشتري نسبت به دانش­آموزي که بدون علاقه و اطلاع، با اجبار و تحميل، رشته­اي را مي­خواند خواهد داشت. دانش­آموز بايد با استفاده از منابع آگاهي و شناخت شامل کمک گرفتن از مشاور، معلمان، والدين،کتاب­ها و ديگر منابع در قالب روش علمي، اطلاعات کافي را در اين زمينه جمع­آوري کند و استعداد و علايق واقعي خود را با مشورت مشاور يا والدين بيشتر بشناسد و جهت­گيري شغلي خود را معلوم نمايد و سپس به انتخاب رشته بپردازد.

علاقه، منبع انرژي ما در رسيدن به هدف يا اهدافي است که از يک رشته خاص دنبال مي­کنيم. همچنين علاقه، يکي از مهم­ترين معيارهاي انتخاب رشته است و هيچ کس غير از داوطلب نسبت به شناخت علايق خود آگاه نيست و ساير منابع براي وي در واقع نقش مشورتي و شناخت بيشتر دارند؛ زيرا اين عامل، فرد را در رسيدن به اهداف بلندمدت در آينده هدايت و ياري مي­کند. توصيه مي­شود چنانچه داوطلبان به رشته­اي علاقه ندارند، تنها به خاطر فشار محيط و عوامل بيروني، از جمله کسب شهرت و اعتبار، آن را اصلاً انتخاب نکنند؛ زيرا مطميناً در آن رشته موفق نخواهند شد؛ بنابراين، «مي­بايست رشته­اي را انتخاب کنيد که به آن علاقه داشته باشيد.» اين جمله از مهم­ترين و درست­ترين معيارها براي انتخاب رشته به شمار مي­رود؛ اما بايد توجه داشت در صورتي علاقه به رشته مي­تواند فرد را در انتخاب رشته صحيح ياري کند که از رشته­هاي تحصيلي و مراکز آموزشي آگاهي و شناخت کامل داشته باشد. شناخت و آگاهي داشتن از رشته تحصيلي، سبب ايجاد انگيزه در فرد مي­شود. بعضي افراد نسبت به رشته­ها و دانشگاه­هايي ابراز علاقه مي­کنند، ولي وقتي در آن رشته يا دانشگاه موردنظر مشغول به تحصيل مي­شوند، احساس مي­کنند که در انتخاب خود دچار اشتباه شده­اند. دليل اين امر، نداشتن اطلاع و آگاهي مناسب از رشته­هاي تحصيلي و مراکز آموزشي است.

همچنين در راستاي توجه به علاقه در انتخاب رشته، سؤال­هاي زيادي مانند نمونه­هاي زير در ذهن ايجاد مي­شود:

– علاقه مهم‌تر است يا بازار کار آن رشته؟

-بين اين دانشگاه و رشته‌اي که به آن علاقه ندارم و آن دانشگاه و رشته‌اي که به آن علاقه دارم، کدام را انتخاب کنم؟ حتي به فرض شهرت و اعتبار اين دانشگاه در ميان اقوام ، آشنايان و جامعه!

– آيا مرور زمان، علاقه را به همراه مي‌آورد؟

– آيا رشته مورد علاقه برابر است با درآمد بيشتر؟

و سؤال­هاي ديگري از اين دست که همه و همه به علاقه و هدف اصلي فرد از انتخاب رشته ،دانشگاه و اصولاً ادامه تحصيل در مقطع تحصيلات عالي در رشته­اي خاص برمي­گردد.

براي پاسخ به اين پرسش­ها، طبيعتاً مي­بايست به سؤال اصلي جواب مناسبي داد: اينکه در زندگي به چه چيز علاقه داريد؟ مساله اينجاست که علاقه در حال تغيير دايم است، و همان طوري که علايق گذشته ما با علايق امروزمان متفاوتند، اين علايق با علايق 10 سال آينده ما نيز متفاوت خواهد بود؛ بنابراين، سؤال را مي­بايست اين گونه مطرح کرد: به چه چيزي علاقه خواهم داشت؟ آيا علاقه­اي که در گذشته داشته­ام، اکنون نيز دارم و با اطمينان مي­توانم بگويم که در آينده هم آن علاقه را خواهم داشت؟

علاقه‌ام را چطور کشف کنم؟

آشکارسازي استعدادهاوعلاقه­هابااستفاده ازراه وروش­هاي زيرمقدوراست:

– استفادهازيافته­هاي معلما ن ومشاوران

– مراجعه به مشاهدات افراددوستان نزديک در ارتباط باماوکارهاي دلخواهمان؛

–   ارزيابي ازخود بابررسي ومطالعه کارهايي که ازکودکي تا­کنون باعلاقه وتوانايي انجام داده وازانجامش انشادشده­ايم؛

– شرکت درآزمون­هاي سازمان­هاومراکزمشاوره ومتخصص دراين زمينه.

-براي تشخيص درست استعدادهاوعلاقه­هابهتر است که روش­هاي متعددي رابهکارگيريم وحاصل آنهارابا هم بسنجيم؛

توجه کنيد که هر تيپ شخصيتي، مناسب يک مجموعه از رشته­ها هستند. اگر شخصيتي برونگرا داريد، از بحث کردن و کار گروهي لذت مي­بريد، يک جا بند نمي­شويد، حوصله انجام کارهاي تکراري و جزيي را نداريد، کل­نگر هستيد و چندان اهميتي به جزييات نمي­دهيد، بعضي از رشته­ها براي شما مناسب نخواهند بود؛ ولي برعکس، چنانچه مي­توانيد ساعت­ها يک گوشه بنشينيد، روي يک موضوع جزيي تمرکز کنيد، و از حل کردن مسايل رياضي لذت مي­بريد، شايد در رشته­اي متفاوت بتوانيد دوام بياوريد يا حتي موفق شويد.

خود سنجي از علايق مبتني بر نوع­شناسي شخصيت خود و همخواني تحصيلات با تيپ شخصيتي سايرين باعث رضايت و موفقيت افراد مي‌شود؛ بنابراين، يکي از گام‌هايي که يک فرد به عنوان گام اول بايد در ارتباط با شناخت ويژگي‌هاي فردي خود طي کند، خودسنجي از علايق مبتني بر نوع شخصيت است.

در واقع در اين مرحله، فرد بايد به اين سؤال­ها پاسخ دهد: به تحصيل در چه رشته‌اي علاقه­مند است؟چه نوع از مشاغل يا حرفه‌ها وي را جذب مي‌کند؟ آيا به رشته‌اي که تحصيل در آن به شغلي که متضمن معاشرت با ديگران باشد منجر مي­شود، علاقه­مند است و يا کارهاي از پيش تعيين شده و روزمره را دوست‌ دارد؟

توجه به علايق، بويژه در سنين نوجواني و در زمان انتخاب رشته تحصيلي، بسيار مهم و تعيين­کننده است. برخي از روان­شناسان معتقدند که هر فرد با توجه به تفاوت‌هاي فردي در علايق و رجحان‌هايش، با نوع خاصي از رشته‌هاي دانشگاهي، و به تبع آن، مشاغل، سازگار است؛ بنابراين،‌ افراد با تحصيل در رشته‌اي که با تيپ شخصيتي و علايق آنها همخواني داشته باشد، راضي و موفق خواهند بود. گفتني است که حداقل شش تيپ شخصيتي واقع گرا، جست و جوگرا، هنري، اجتماعي، متهور و قراردادي را از ديدگاه روان شناسي و مطابق با علايق فرد مي‌توان برشمرد.

براي ارزيابي علايق و رغبت­ها پرسشنامه­هاي استاندارد روانشناختي نيز وجود دارد. آگاهي از انواع مختلف علايق مي­توانند در انتخاب رشته تحصيلي کمک­کننده باشد. رغبت­ها و علايق را مي­توان به شيوه زير تقسيم­بندي کرد:

1- رغبت علمي: نشان­دهنده کشف حقايق و درک واقعيات جديد است. تحصيل در رشته­هايي همچون علوم­پايه و علوم­پزشکي مستلزم داشتن علاقه علمي است.

2- رغبت هنري: اين نيرو بيشتر در افرادي يافت مي­شود که به خلق آثار هنري مي­پردازند و به رشته­هاي گروه هنر و معماري روي مي­آورند.

3- رغبت ادبي: رغبت فرد به نوشتن، نظم و نثر و بررسي ادبيات و شعر را بيان مي­کند.

4- رغبت به خدمات اجتماعي: تمايل فرد به کمک­رساني يا حل مشکلات مردم را بيان مي­نمايد. انتخاب رشته­هايي همانند مددکاري اجتماعي، پرستاري، علوم­پزشکي، روان­شناسي، مشاوره، حقوق و رشته­هاي حوزه آموزش، بيشتر به اين تمايل برمي­گردد.

5- علاقه به محاسبات و کار با اعداد و ارقام: حضور موفق در گرايش­هاي مختلف رشته رياضي، مهندسي، حسابداري، بانکداري و اقتصاد، بستگي به ميزان علاقه شما در کار کردن با اعداد و ارقام دارد.

6- رغبت به کار در فضاي باز: موفقيت در رشته­هايي همانند تربيت­بدني، نقشه­برداري، مهندسي کشاورزي و جنگلداري تا حدود زيادي به وجود اين نوع علاقه در فرد بستگي دارد.

7- رغبت مکانيکي-صنعتي: اين رغبت بيشتر از ويژگي­هايي همچون صحت و دقت در حرکت، آگاهي از روش کار با ابزارها، مهارت و استدلال منطقي تشکيل شده است. از جمله رشته­هايي که موفقيت در آنها به وجود اين نوع رغبت بستگي دارد، رشته­هاي فني و مهندسي، دندانپزشکي، علوم آزمايشگاهي و… هستند.

نتايج تحقيقات مختلف نشان مي دهد که هر چه سن فرد بالاتر مي­رود، رغبت، هوش و استعداد وي را نيز تحت تاثير قرار مي­دهد؛ به طوري که اگر فردي انگيزه کاذبي در انتخاب رشته داشته باشد، علايق وي نيز به طور کاذب تغيير خواهد يافت؛ به عنوان مثال، فردي ممکن است در اثر القاي ديگران نسبت به يک رشته خاص به صورت کاذب علاقه­مند شود و آن را براي ادامه تحصيل انتخاب کند؛ ولي حين تحصيل يا حتي پس از فارغ­التحصيلي متوجه شود که آن رشته با روحيات او منطبق نيست. همين امر، علاوه بر اينکه هزينه­هاي مستقيم و غيرمستقيمي را به فرد و خانواده وي تحميل مي­کند، جامعه را نيز به همين صورت تحت تاثير قرار مي­دهد. افت تحصيلي، مسايل و مشکلات روحي و رواني در حين تحصيل و تلاش براي اشتغال در حوزه­هايي غير از حوزه تخصصي و عواقب و پيامدهاي بعدي اين امر، آثار يک چنين انتخاب­هايي هستند. متاسفانه در جامعه ما، در اثر باورهاي غلط بعضي از افراد، علاقه­مندي کاذبي نسبت به رشته­هايي همانند علوم­پزشکي، مهندسي، حقوق و … وجود دارد. بر اساس شواهد موجود در مراکز مشاوره، يکي از مهم­ترين مسايلي که براي دانشجويان مشکلات روحي مختلفي ايجاد مي­کند، نداشتن علاقه به رشته تحصيلي است که عمدتاً به عدم آشنايي آنها در زمان انتخاب رشته با رشته يا رشته­هاي انتخابي آنها برمي­گردد. اگر رشته تحصيلي بر علايق و رغبت­هاي واقعي فرد منطبق نباشد، دانشگاه، علاوه بر اينکه نمي­تواند موجب القاي فکري و شخصيتي در وي شود، باعث خستگي روحي و جسمي او نيز مي­شود. ميل و علاقه در هر کار سبب مي­شود که شخص با انرژي بيشتري فعاليت کند. بسياري از دانشجويان به خاطر آنکه به رشته تحصيلي خود علاقه نداشته‌اند، ترک تحصيل کرده و تعدادي ديگر نيز نتوانسته‌اند در رشته خود موفق باشند….


آمادگی کنکور، تیزهوشان، المپیاد

کلیه دروس و رشته های دانشگا هی

چگونه علاقه خود را بشناسیم

کلیه دروس دبیرستان و پیش دانشگاهی 

کامپیوتر

تدریس زبان و آمادگی آزمون های بین المللی

تدریس هنر

دستور العمل تخفیف

شهریه کلاس های آموزشی


 

انتخاب رشته توسط متخصصان هامون

 

 

اخبار انتخاب رشته

 

عوامل موثر بر انتخاب رشته صحیح

گزینش بومی

 

آشنایی با رشته های دانشگاهی

 

چگونه علایق تحصیلی خود را بشناسیم

 

 

 

آشنایی با دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی

 

 

سوابق انتخاب رشته توسط هامون

 

 

 انتخاب رشته فردی


برنامه های آموزش اختصاصی

برنامه ه ای آموزش عمومی

آموزش های غیر حضوری

  تقویم دورهای آموزشی

تقویم سمینارهای ویژه

     دستور العمل تخفیف

  فرم پذیرش


 

معرفی دپارتمان آموزش مجازی

 

 معرفی دپارتمان آموزش مجازی

 

مشاوره تحصیلی حضوری

مشاوره تحصیلی تلفنی

مشاوره تحصیلی اینترنتی

مشاوره پایان نامه

مشاوره کنکور ارشد

معرفی مشاورین

اجرای پروژه های علمی- تحقیقاتی

اجرای پروژه های صنعتی

اجرای ترجمه

 مشاوره و ارائه مقاله

             

 

 

 

                                    بزودی…

 

 

                                                                                                                                                                                                                         

 

                                                                                                                                                                                                                                                         

 

چگونه علاقه خود را بشناسیم
چگونه علاقه خود را بشناسیم
10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.